Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Nejvíc rostou ceny zlata a virtuální měny

Cena zlata v prvním pololetí stoupla o více než 15 procent, cena bitcoinu téměř o čtvrtinu. Naopak technické kovy jako platina či palladium kvůli omezení výroby v autoprůmyslu a elektrotechnice během epidemie koronaviru ztrácely. Z komodit se propadly hlavně ceny ropy.

Vyplývá to z údajů agentury Bloomberg a komentářů analytiků. »Cena zlata v prvním pololetí vzrostla o více než 15 %. Nyní se obchoduje okolo 1776 dolarů za troyskou unci, což je na úrovni osmiletého maxima. Mírně posílilo i stříbro, které od začátku roku přidalo jedno procento na 18 USD,« řekl analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Ve středu cena zlata k okamžitému dodání poprvé od listopadu 2011 překonala hranici 1800 USD (42 800 Kč) za troyskou unci.

Cena palladia od začátku roku klesla o 0,75 % na 1949 USD za unci, hliník o 11 % na 1591 USD za tunu a platina se propadla o 13,5 % na 845 USD za unci.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Ropa si letos zažila nejzajímavější období v historii, uvedl ředitel Raiffeisen investiční společnosti Jaromír Sladkovský. Cena ropy Brent klesla o 36 % na 42 USD, ropa WTI zlevnila o 35 % na 40 USD. Tyto poklesy ovšem nevyjadřují turbulenci na trzích v průběhu prvního pololetí. Ropa Brent se obchodovala pod 20 USD v dubnu a ropa WTI zažila bezprecedentní pokles až k minus 40 USD 20. dubna. »Den, který se dostane do všech učebnic ekonomů a především komoditních obchodníků,« podotkl Sladkovský.

Palladium bylo hvězdou loňského roku s výnosem 53 %, připomněl. Poptávku po něm zvedaly především striktnější pravidla v automobilovém průmyslu. V budoucnu Sladkovský očekává opět růst ceny. Cena lithia klesla od počátku roku o 18 %. Lithium tak pokračuje ve svém sestupném trendu, který započal již v roce 2018. Lithium se používá především do baterií v automobilovém průmyslu. Jeho vyhlídky jsou však přesto pozitivní s očekáváním boomu elektromobilů. Měď, která letos zlevnila o šest procent, momentálně vykazuje poměrně silný růstový trend, řekl Sladkovský.

Ještě výraznější zhodnocení než zlato má za sebou v 1. pololetí bitcoin. Jeho kurz stoupl o 24 % na 9100 USD. Letošní maximum přitom bylo téměř 10 400 USD. »Zájem o bitcoiny posilují podobné faktory jako u zlata. Jde o zajímavou investiční alternativu v době všeobecné nejistoty na trzích. V ČR stoupla v pololetí poptávka po kryptoměnách o 20 %, lidé už využívají k obchodování i mobilní aplikace,« vysvětlil ředitel obchodníka bitstock.com Martin Stránský.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


milopolon
2020-07-12 14:35
Ve 44 letech jsem začal mít pocit že bych měl myslet na zadní kolečka
v důchodu. Přemýšlel jsem jak začít spořit / investovat. Postupně
investují do věcí kterým rozumím. Aktuálně jsou to akcie amerických
technologických firem a Bitcoin. Po 3 letech průběžného spoření mám
na svém portfoliu zisk + 80,72%. Půjde li to tak to dál, budu moc
odejít do “důchodu” do 5 let. Za ty 3 roky jsem si uvědomil, že
jediný kdo se o mě dokáže dobře postarat jsem jenom já sám. Nikdo
jiný to za mě neudělá. A že je strašlivá škoda, že jsem s tím
nezačal ve 30.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.