Světoznámý chrám Hagia Sofia v tureckém Istanbulu. FOTO - Pixabay

Chrám UNESCO mešitou

Istanbulský chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia), který nyní funguje jako muzeum, se po 85 letech přemění zpět na mešitu. Rozhodl o tom včera prezident Recep Tayyip Erdogan, který podepsal příslušný dekret.

Turecký Nejvyšší správní soud předtím došel k závěru, že takový krok je legální, protože podle jeho verdiktu bylo rozhodnutí ministerské rady z roku 1934 změnit mešitu na muzeum protiprávní.

Plány na přeměnu budovy z 6. století, která je na seznamu světového dědictví UNESCO, vzbudily vlnu kritiky, k níž se přidaly například USA nebo představitelé pravoslavné církve.

Nejvyšší správní soud rozhodoval o stížnosti sdružení, které si říká Asociace pro ochranu náboženských základů, historických monumentů a životního prostředí. To tvrdilo, že rozhodnutí ministerské rady z roku 1934, které v rámci sekulárních reforem zakladatele moderního tureckého státu Mustafy Kemala Atatürka změnilo mešitu na muzeum, bylo protiprávní.

Mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin ve čtvrtek uvedl, že i v případě přeměny chrámu na mešitu zůstane zachován charakter stavby jako památky světového dědictví. »Otevření chrámu Hagia Sofia modlitbám nebude bránit návštěvám turistů v této památce,« citovala Kalina agentura Anadolu. »Všechny naše velké mešity, jako je Modrá mešita, Fatihova mešita či Sulejmanova mešita, jsou dál otevřené jako návštěvníkům tak věřícím,« dodal s odkazem na další mešity v Istanbulu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-07-11 21:35
Mezinárodní společenství by mělo Cařihrad odebrat Turecku a vrátit
ho Řekům.
hajek.jiri51
2020-07-11 11:55
Erdogan to může Evropě ještě pěkně a možná i krvavě zavařit. Po
vídeňském výprasku už jim zase otrnulo. O Turecku coby sekulárním
státě Ataturka se může Evropě už jen zdát. Turecko začíná být
hlásnou troubou militantních muslimů. Pomaloučku, polehoučku...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.