Ilustrační FOTO - Pixabay

Afričtí hrdinové v ulicích Francie

Francouzské ministerstvo obrany sestavilo seznam Afričanů, kteří se na straně Francie vyznamenali v bojích druhé světové války. Katalog má být radnicím inspirací při výběru jmen pro ulice a náměstí, informovala agentura AFP. Ministerstvo se netají tím, že iniciativa je reakcí na protesty proti rasismu, které vyvolala smrt amerického černocha George Floyda.

»Jména, obličeje, životy těchto afrických hrdinů musí být součástí našich životů jako svobodných občanů, protože bez nich bychom jimi nebyli,« uvedla státní tajemnice ministerstva obrany Geneviève Darrieussecqová. Na seznamu se objevila jména stovky Afričanů, kteří pocházeli z bývalých francouzských kolonií a během druhé světové války bojovali na straně Francie proti nacistickému Německu. Podle agentury AFP je mezi nimi hodně Senegalců, ale i množství Severoafričanů. Bojovníci z jiných francouzských kolonií, například v jihovýchodní Asii, na seznamu nejsou.

Tajemnice ministerstva obrany se netají tím, že katalog je odpovědí na protesty proti rasismu, které i ve Francii vypukly v reakci na květnovou smrt amerického černocha George Floyda. Demonstranti často požadovali odstranění soch či přejmenování ulic, které vzdávají poctu lidem s rasistickými názory.

Ve Francii asi největší kontroverze vyvolává pařížská socha někdejšího francouzského ministra financí Jeana-Baptistea Colberta (1619 až 1683). Zakladatel hospodářského směru známého jako merkantilismus se totiž podílel i na vzniku zákoníku Code Noir (Černý zákoník), který upravoval zacházení s otroky z Afriky. »Spíše, než strhávat doporučuji stavět. Spíše, než přejmenovávat doporučuji pojmenovávat. Spíše, než vymazávat doporučuji vysvětlovat ve veřejném prostoru,« uvedla tajemnice Darrieussecqová. Soudit minulost podle dnešních měřítek je podle ní mezi historiky považováno za »smrtelný hřích«.

Mezi spojeneckými vojáky, kteří se v srpnu 1944 v rámci operace Dragoon vylodili v jižní Francii, bylo více než 400 000 Afričanů. Tato vojska se podílela mimo jiné na osvobození francouzských měst Marseille či Toulonu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.