Polský prezident své křeslo obhájil

 

Současný polský prezident Andrzej Duda v nedělních volbách svůj post těsně obhájil. Ukázaly to už výsledky z 99,97 volebních místností, o nichž informovala státní volební komise. Duda získal 51,21 % hlasů. Jeho protikandidáta, varšavského primátora Rafala Trzaskowského z opoziční proevropské Občanské platformy (PO), podpořilo 48,79 % lidí.

Dudovo zřejmé vítězství znamená potvrzení mocenských pozic vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), která v Polsku v posledních letech obsadila většinu klíčových pozic veřejného života. »Před námi jsou tři roky bez voleb. To je dobrý čas na to, abychom zavedli reformy, které jsou ještě plánované, abychom dokončili programy, s nimiž jsme už začali,« řekla v polském rozhlase europoslankyně za PiS a bývalá premiérka Beata Szydlová. Strana ovládá klíčové pozice ve státních firmách, kontroluje veřejnoprávní média. Její vláda si získala popularitu díky bohatým sociálním programům, prosadila ale i sporné reformy. Kvůli nim se soudnictví dostalo pod vliv politiků, říkají kritici. Duda vystupuje jako horlivý obránce konzervativních hodnot, jako je rodina v tradičním pojetí. V minulosti byl členem PiS, krátce po svém prvním zvolení prezidentem v roce 2015 se ale členství ve straně vzdal. Je však známo, že plní veškeré požadavky šéfa PiS Jaroslawa Kaczyňského.

Zástupci opoziční PO uvedli, že shromažďují informace o problémech, které hlasování provázely. »To byly více než organizační zmatky, vypadalo to, jako by se někdo úmyslně snažil snížit počet hlasů odevzdaných v zahraničí,« říká Tomas Siemoniak z PO. Voliči si stěžovali, že nedostali včas hlasovací lístky. Před polským konzulátem v chorvatském Splitu museli zájemci o volby podle polských médií čekat ve frontě až šest hodin. Podle analytiků vzhledem k těsnému výsledku se obě strany mohou obrátit na nejvyšší soud, píše Reuters. »Při tak nevelkém rozdílu je důležitý každý tisíc hlasů,« uvedl Siemoniak. Hlasovat přišlo přes 68 % voličů. Bylo to poprvé, kdy všichni voliči mohli hlasovat korespondenčně. Kvůli pandemii.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.8, celkem 8 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.