Ilustrační FOTO - Pixabay

Výsledek voleb zachránil PiS před krizí

Těsné vítězství polského prezidenta Andrzeje Dudy v nedělních volbách hlavy státu podle polských komentátorů zachránilo vládnoucí národně-konzervativní Právo a spravedlnost (PiS) před závažnou krizí. Vláda hluboce rozdělené země může pokračovat v reformách, kvůli nimž vede ostré spory s domácí opozicí i s Evropskou komisí (EK).

»Díky Dudovi bude moci Kaczyňski i jeho strana klidně spát po další tři roky a pokračovat v současném kurzu,« píše se v povolební analýze portálu onet.pl. Výhra Trzaskowského by pro nynější vládu znamenala zásadní komplikaci, protože v Sejmu, dolní komoře parlamentu, nemá dostatek poslanců pro přehlasování prezidentského veta. Mluvčí vlády Piotr Müller  řekl, že Duda je zárukou »konstruktivní spolupráce« mezi prezidentem a kabinetem.

PiS ovládá většinu zásadních institucí polského veřejného života včetně klíčových postů ve státních firmách i veřejnoprávních médiích. Těší se i podpoře v Polsku stále vlivné katolické církve. Strana si oblibu lidí získala štědrými sociálními programy, jako jsou příplatky na děti nebo 13. důchody. PiS ale prosadilo i změny v justici, které podle kritiků porušují nezávislost soudnictví. EK kvůli nim pohnala Varšavu před unijní soud. Michal Baranowski z organizace German Marshall Fund DPA řekl, že po znovuzvolení Dudy je třeba počítat s pokračováním politiky, kdy v některých případech polští představitelé porušují právo a hodnoty EU.

Andrzej Duda. FOTO - Wikimedia commons

Onet.pl uvádí, že politici vládnoucí strany si myslí, že v situaci, kdy je další tři roky nečekají volby, budou moci »šlápnout na plyn«. Není vyloučeno, že první na řadu přijde polský mediální trh, zejména média patřící zahraničním společnostem. Ta podle zástupců vlády zastupují především zájmy té země, odkud pocházejí jejich majitelé.

Podle průzkumu institutu Ipsos Duda získal většinu hlasů mezi zemědělci, dělníky, nezaměstnanými nebo důchodci. Rozhodně vyhrál na polském venkově. Trzaskowského naopak podporovali majitelé firem, lidé na vedoucích pozicích a mladí lidé, obyvatelé měst. Duda v kampani vystupoval jako obránce rodiny v její tradiční podobě, dával najevo odpor vůči hnutí za vylepšení právního postavení příslušníků sexuálních menšin, jde podle něj »o ideologii horší než komunismus«. Jeho spojenci varovali před Trzaskowským coby spojencem Židů v případě možných restitucí židovského majetku.

Prezident sliboval, že v případě znovuzvolení bude usilovat o návrat jednoty do už léta hluboce rozdělené polské společnosti. »Jestli to chce splnit, musí rozvolnit svoje vztahy s předsedou PiS Jaroslawem Kaczyňským, protože jednotu nebuduje ten, kdo je nástrojem Kaczyňského,« řekl pro portál wp.pl politolog Kazimierz Kik. Kaczyňski, formálně řadový poslanec, je neoficiálně nejmocnějším politikem v zemi a jeden z lidí, kteří veřejnost nejvíce rozdělují. Kik připomíná, že těsný výsledek je pro něj špatnou zprávou: počítal prý s tím, že voliči jeho stranu odmění za štědrou politiku tučnějším ziskem. Podle onet.pl je dobrý výsledek Trzaskowského pro PiS »varovným signálem«, aby zahájila debatu, proč i přes nákladnou sociální politiku dala skoro polovina voličů jejímu kandidátovi červenou kartu. Stranu na podzim čeká volební sjezd.

List Rzeczpospolita po volbách volá po zklidnění atmosféry v Polsku. »Pokud se změníme v kmeny válčící proti sobě čímkoliv jiným než slovem, ocitneme se rychle na cestě k tomu, abychom se sami vyřadili ze společenství civilizovaných národů,« varuje komentátor deníku. »A pochopit by to měl především v neděli zvolený prezident,« dodává.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-07-14 18:32
Co že zachránil? Rusofoby a US analisty. Opravdu nadějné.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.