Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Zdražování výrazně překonává očekávání

Spotřebitelské ceny vzrostly v červnu podle Českého statistického úřadu meziročně o 3,3 procenta, což bylo o 0,4 procentního bodu více než v květnu.

»Inflace překonala jak očekávání analytiků, tak České národní banky. Obecně se počítalo s meziročním růstem cen zhruba v pásmu od 2,5 do tří procent. Z měsíce na měsíc, tedy mezi květnem a červnem, cenová hladina stoupla o 0,6 %, nejvýrazněji od letošního ledna,« uvedl k výsledkům pro Haló noviny analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

»Hlavní příčinou zrychlení červnové inflace byly ceny alkoholických nápojů a tabáku, kde se projevil postupný náběh vyšší spotřební daně,« upozornil analytik ING Bank Jakub Seidler.

Tabákové výrobky zdražily podle ČSÚ o 12,2 % (v květnu o 7,1 %), pivo o 5,2 % (v květnu o 3,5 %) a víno o 5,4 % (v květnu pokles o 1,2 %). Celkově v oddíle alkoholické nápoje a tabák vzrostly ceny o 9,6 %. V oddíle odívání a obuv pak zrychlil růst cen oděvů z 3,4 % v květnu na 4,6 % v červnu.

V oddíle doprava se zmírnil pokles cen pohonných hmot a olejů, které byly v červnu meziročně nižší o 19,2 % (v květnu o 21,7 %). »Za tento vývoj může zvýšení cen ropy na světových trzích, k němuž v důsledku omezení těžby strategické suroviny ze strany kartelu OPEC, Ruska a dalších klíčových producentů dochází od letošního května. Například kartel OPEC letos v červnu vytěžil nejnižší měsíční objem ropy od války v Zálivu roku 1991. I tak však platí, že pro české motoristy byl letošní červen – ale i první červencový týden – nejlevnější od roku 2004,« uvedl Kovanda. Celkově ceny v oddíle doprava podle statistiků klesly o 2,6 %.

V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje došlo ke zpomalení cenového růstu. Maso zdražilo o 8,8 % (v květnu o 10,8 %), uzeniny o 11,6 % (v květnu o 13,6 %), nealkoholické nápoje o 0,5 % (v květnu o 3,5 %), ceny jogurtů přešly z růstu o 0,4 % v květnu v pokles o 5,4 % v červnu a ceny olejů a tuků prohloubily svůj pokles na 5,2 % z květnových 1,1 %.

Ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje měly i přesto největší vliv na meziroční zvyšování inflace. Například mouka zdražila o 12,9 %, vepřové maso o 10,2 %, ovoce o 27,2 % a cukr o 15,9 %.

Trvalý vliv na růst inflace pak mají ceny v oddíle bydlení. Nájemné z bytu se zvýšilo o 3,1 %, vodné o 1,7 %, stočné o 1,5 %, cena elektřiny stoupla o 7,6 % a zemního plynu o 0,4 %. Vliv na zvýšení celkové cenové hladiny měly také ceny v oddíle stravování a ubytování, kde vzrostly ceny stravovacích služeb o 5,5 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,4 % a služeb o 3,1 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v červnu 3,1 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-07-15 10:58
A tetička Inflace nakluše vzápětí ....
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama