Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Johnson se lísá k USA a dobrovolně řadí Británii do pomalého pruhu digitalizace

Vláda premiéra Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii, aby po letošním 31. prosinci využívali při výstavbě telekomunikačních sítí páté generace (5G) technologie čínské firmy Huawei. Pokud operátoři některé komponenty už využili, musejí je do roku 2027 odstranit.

V parlamentu to oznámil ministr Oliver Dowden, do jehož kompetence spadá také digitalizace. Čínský podnik v reakci uvedl, že rozhodnutí Londýna je pro něj zklamáním.

»Nebylo to jednoduché rozhodnutí, ale je správné pro britské telekomunikační sítě, pro naši národní bezpečnost a naši ekonomiku, a to jak nyní, tak v dlouhodobém horizontu,« cituje BBC Dowdena. Ten připustil, že spuštění sítí 5G se kvůli tomuto rozhodnutí zpozdí asi o rok.

Boris Johnson. FOTO - Wikimedia commons

Ještě na začátku letošního roku vláda umožňovala alespoň částečný podíl čínské firmy při zřizování sítí pro superrychlý internet. Za nynějším krokem kabinetu stojí hlavně nedávno uvalené americké sankce.

Americký prezident Donald Trump tlačí na své spojence, aby Huawei z výstavby sítí 5G vyloučili. Johnson doufá, že když Británie vystoupila z Evropské unie, podaří se jí uzavřít lukrativní obchodní dohodu s USA. Spor o Huawei by britsko-americká jednání mohl výrazně ztížit.

»Naše budoucnost v Británii se stala předmětem politiky, jde o americkou obchodní politiku a ne o bezpečnost,« řekl podle agentury Reuters mluvčí Huawei. Dodal, že zákaz využívat technologie Huawei v britských sítích 5G je »špatnou zprávou pro každého v Británii, kdo má mobilní telefon«. Tímto krokem se podle něj Británie dobrovolně zařadila do digitálního »pomalého pruhu«.

Vizitka společnosti Huawei Technologies

Čínský výrobce komunikační techniky Huawei Technologies je největším světovým dodavatelem telekomunikačních zařízení. Firma je zároveň druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě za jihokorejským Samsungem a před americkou společností Apple, která je třetí. Podle výzkumné společnosti IDC si Huawei pozici dvojky udržel i v letošním 1. čtvrtletí, a to s podílem na trhu 17,8 %.

Produkty a služby Huawei jsou dostupné ve více než 170 zemích a využívá je přes tři miliardy lidí po celém světě. Loni firma prodala na 240 milionů přístrojů, v České republice skončila na 2. místě s odbytem 818 000 přístrojů za prvním Samsungem, který prodal 1,44 milionu telefonů.

Společnost Huawei je dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro všechny tři české mobilní operátory, na český trh firma oficiálně vstoupila v roce 2011. Technologii firmy využívá také největší český provozovatel telekomunikačních sítí CETIN.

Firma loni zvýšila tržby o 19 % na 858,8 mld. jüanů (2,9 bil. Kč), a to navzdory sankcím, které na firmu uvalily Spojené státy. Čistý zisk firma zvýšila o 5,6 % na 62,7 mld. jüanů (209,9 mld. Kč). V letošním 1. pololetí růst tržeb meziročně zvolnil z 23,2 na 13,1 %, tržby dosáhly 454 mld. jüanů (1,5 bil. Kč), čistou ziskovou marži ale firma dokázala zvednout z 8,7 na 9,2 %.

Huawei v roce 1987 založil Žen Čeng-fej, bývalý čínský armádní důstojník a obdivovatel Mao Ce-tunga. Firma sídlí v čínském Šen-čenu a loni měla zhruba 194 000 zaměstnanců.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 11 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-07-16 13:43
Nevvím jestli je Huawei bezpečnostním rizikem, ale ekonomickým pro
konkurenci určitě. A tam se nikdy Fair play nepraktizovala. Ani v
Británii, neřknu-li USA. Na jejich nenažranost doplatili miliardy.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.