Hrad Svojanov. FOTO - wikipedia commons

Hradbu na Svojanově přemohl déšť

Na hradě Svojanov se kvůli podmáčené půdě po dlouhodobých deštích sesula část vnější pozdně gotické hradby.

Návštěvníků se událost nedotkne, nemohou jen chodit do narušeného místa opevnění. Město Polička, které je vlastníkem hradu, shání peníze na opravu památky. »K destrukci došlo asi na čtyřmetrovém úseku hradby o výšce šesti metrů,« řekl kastelán Miloš Dempír.

Hradba je zároveň opěrnou zdí vnitřního parkánu, terén za ní je zvýšený. Na doporučení statika bylo nutné odbagrovat část zeminy, aby se opevnění dál nerozpadalo. Tato část hradeb byla obnovena v roce 2012, součástí byly i drenáže. »V tomto místě jsme to opravdu nečekali,« uvedl Dempír.

Polička připravuje projekt na záchranu hradby. Zřídila účet, kam lidé mohou na opravy přispívat, jedná o možné pomoci také s Pardubickým krajem a ministerstvem kultury.

Svojanov se původně jmenoval Fürstenberg, založil jej Přemysl Otakar II. v polovině 13. století, aby ochraňoval obchodní stezku mezi Litomyšlí a Brnem. Ceněný Dům zbrojnošů nechal postavit po roce 1471 Ješek Svojanovský z Boskovic. Hrad je od roku 1910 ve vlastnictví města Poličky. Vloni jej navštívilo rekordních více než 83 000 lidí.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.8, celkem 5 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.