Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Čínská ekonomika překvapuje analytiky

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí oživila z koronavirové krize Hrubý domácí produkt (HDP) se v meziročním srovnání zvýšil o 3,2 procenta, což bylo více, než čekali analytici.

V 1. čtvrtletí ekonomika naopak klesla o rekordních 6,8 % kvůli opatřením proti šíření nemoci covid-19. K oživení přispěla stimulační opatření čínské vlády, uvedla agentura Reuters.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali růst jen o 2,5 procenta. Ve srovnání s předchozími třemi měsíci HDP stoupl o 11,5 %, zatímco analytici čekali zvýšení jen o 9,6 %. V 1. kvartálu ekonomika mezičtvrtletně klesla o 9,8 procenta. Za celé 1. pololetí se HDP snížil o 1,6 %, uvedl čínský statistický úřad.

Zpracovatelský průmysl a některá další odvětví se již vrátila zpět na obvyklou provozní úroveň. Výdaje spotřebitelů jsou ale slabé kvůli obavám ze ztráty pracovních míst. Kina a některé další podniky stále zůstávají zavřené a v platnosti je i omezení cestování. Vláda zavedla řadu opatření, aby oživila ekonomiku a podpořila zaměstnanost, včetně vyšších fiskálních výdajů, daňových úlev a snížení úrokových sazeb a povinných minimálních rezerv bank.

Další statistické údaje ukázaly, že průmyslová výroba v červnu stoupla meziročně o 4,8 % po květnovém zvýšení o 4,4 % a zaznamenala růst třetí měsíc za sebou. Maloobchodní tržby však meziročně klesly o 1,8 %, mnohem více než se čekalo, a nižší byly již pátý měsíc za sebou.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 14 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-07-18 14:22
Čínských úspěchů je "plné" hlavně "objektivní"
zpravodajství ČT.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.