Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Měnový fond vidí ekonomiku USA černě

Ekonomika Spojených států by letos měla klesnout o 6,6 procenta kvůli šoku z pandemie nemoci COVID-19. Opětovný růst nově nakažených a systémové zvýšení chudoby by však mohly tento výhled zhoršit, varovali zaměstnanci Mezinárodního měnového fondu (MMF). Obnova ekonomiky a návrat aktivity na úroveň před pandemií bude podle MMF pravděpodobně trvat delší dobu.

Zaměstnanci měnového fondu dokončili pravidelnou revizi vývoje největší světové ekonomiky. Ve zprávě po ukončení revize varovali i před dalšími riziky, včetně vysokého růstu zadlužení vlády a firem a výhledu dlouhého období nízké, nebo dokonce negativní inflace. Podle nich bude potřeba učinit další kroky, aby se zvýšila poptávka a pomohlo se nejvíce zranitelným.

Spojené státy jsou pandemií nejvíce zasaženou zemí na světě. Nemocí COVID-19 se zde nakazilo více než 3,5 milionu obyvatel a zemřelo téměř 140 000, uvedla na sklonku minulého týdne agentura Reuters.

Ilustrační FOTO - Pixabay

MMF upozornil na varovné signály, podle kterých krize nejhůře zasáhla chudé Američany a rasové menšiny a povede k systémovému nárůstu chudoby. To by zvýšilo rizika pro celou ekonomiku a mohlo by to přispět k sociálním nepokojům.

»Před námi je nebezpečí, že velká část americké populace bude muset v nadcházejících několika letech bojovat s významným zhoršením životní úrovně a významnými ekonomickými problémy,« uvádí se ve zprávě. To může dále oslabit poptávku a dlouhodobě ohrozit ekonomický růst.

Podle MMF by Spojené státy měly také přehodnotit současné obchodní restrikce a zvyšování cel, které podkopávají stabilitu globálního obchodu. Americký finanční systém se sice zatím ukázal být odolný, krize je však stále v počáteční fázi.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


rosemil71
2020-07-23 13:00
Žádná křeč,natisknou se dolary a jede se dál,ne?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.