Ilustrační FOTO - Pixabay

Írán našel všem problémům navzdory řešení – Čínu

USA jsou znepokojeny. Navzdory tomu, že koronavirová pandemie jako první postihla zrovna Čínu a Írán, Íránci právě jednají o masivní smlouvě s Čínou, která může znamenat miliardy dolarů investic do íránské infrastruktury. Pokud se Teherán s Pekingem dohodne, bude to další z proher administrativy kontroverzního amerického prezidenta Donalda Trumpa, která vyvíjí na Írán mimořádný tlak. Cílem jejích nepřetržitých sankcí je prý odstřihnout Teherán od přístupu na světové trhy a přinutit ho tak vyjednávat.

Íránci ale nevypadají moc znepokojeně. Ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf se snažil svým kritikům připomenout, kdo je společný nepřítel. »Amerika neuznává liberály, reformisty, konzervativce, revolucionáře ani nerevolucionáře. Všichni jsme na stejné lodi,« přesvědčoval nedávno v parlamentu ty, kdo ho kritizují za špatné řízení zahraniční politiky. Ano, v Íránu podle ČTK už není taková jednota jako dřív.

V USA někteří tento vnitroíránský souboj považují za úspěch americké politiky a připravují se slavit pád íránského režimu. Více na omylu ale být nemohou. Trhliny politiky nátlaku se každým dnem rozšiřují, jak ukazuje právě jednání Íránců s Čínou.

Trumpova administrativa neudělala nic, aby podpořila ty, kdo mohou íránský režim nahradit. Íránci, kteří s vedením nesouhlasí, a soudě podle minulých protestů jsou jich už miliony, íránské elity nyní nijak neohrožují. Tvůrci Trumpovy íránské politiky nemají důvěryhodnou alternativu ani mezi bohatými a vzdělanými členy íránské diaspory.

Sankce ničí život všem

Jediné, co se Washingtonu povedlo, je zpustošit už tak slabou íránskou ekonomiku. Sankce ničí život všem, kdo v sankcionované zemi žijí. Nemohou nastartovat zásadní změnu, pouze ještě násobí počínání domácích politických elit. Dá se namítat, že právě k tomu jsou určeny - mají život obyčejným lidem natolik znepříjemnit, že se občané nakonec obrátí proti svým politikům. Sankce ale život lidem opravdu jen zhoršují a nikdo za to nenabízí žádnou náhradu. O tom ostatně nejvíc vědí v jiné zemi, která je Washingtonu trnem v oku, na Kubě…

Nedá se říci, že íránský režim bude věčný. Změna přijde, ale nikdo ji neřídí. Osobnosti, které by toho byly schopné, očividně chybějí. V Íránu stojí lidem v cestě k osudovému setkání s historií dvě věci.

Zaprvé, USA v Íránu nemají žádnou morální autoritu. Jejich politika nenabízí nic pozitivního. Maximální tlak ano, ale to je pouze bič, a kde je cukr?

Zadruhé, Peking je připraven íránskému vedení pomoci udržet se v dohledné budoucnosti u moci. Veškerý vliv, který chtěl Washington uplatnit na Írán, přebrala Čína.

Neústupná politika připravila USA o příležitost ovlivnit běh věcí v Íránu nejen v krátkodobé perspektivě, ale možná v mnoha příštích desetiletích. A je to logické. V Íránu totiž už před současným horkým děním v USA pochopili, že Washingtonu nejde o lidská práva, ale o vlastní ekonomický vliv a pohlcení cizího nerostného bohatství.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 26 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.