Ilustrační FOTO - Pixabay

Vzniká Národní hospodářská strategie

Hlavním cílem Národní ekonomické rady vlády (NERV) bude nyní spolupráce na přípravě Národní hospodářské strategie do roku 2030.

Hotova je ze 70 procent a dokončena by měla být během několika týdnů. Následně by se měla předložit i Evropské komisi jako podklad pro čerpání 182 miliard korun z evropského fondu na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí. Čerpat peníze by ČR mohla začít příští rok v létě, uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

»Ve strategii ukážeme strukturu průmyslu, energetiky i dopravy do roku 2030. Budeme vycházet z vědy, výzkumu a inovací. To vše bude připraveno v ucelené podobě a provázáno s reformou vzdělávání a regionální politikou. A to vše bude navazovat na národní investiční plán. Ten bude součástí strategie,« uvedl Havlíček. Zároveň bude podle něho dokument obsahovat i klimatické cíle, ke kterým se ČR v EU zavázala.

Členové NERV zároveň informovali o možnostech ohledně oživení ekonomiky v podobě podpory nezaměstnanosti a soukromé spotřeby. Navrhují mimo jiné podporu nízkopříjmových skupin, například rozšířením okruhu rodin, které mají nárok na přídavek na dítě. Dále by měli lidé, kteří kvůli pandemii přišli o práci, získat podporu pro možnou rekvalifikaci. Zároveň by měl být v ekonomice dlouhodobě zákonem ukotven tzv. kurzarbeit.

Mezi další návrhy členové NERV zařadili také možné změny zákonů kvůli daňovému zvýhodnění firemních investic. Mohly by se tak zvýšit limity odpisů, jedná se i o zkrácení odpisového období nebo zavedení mimořádných odpisů majetku.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 6 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.