Ilustrační FOTO - Haló noviny

Policie zajistila majetek za 63 miliard

Policie od roku 2011 zajistila pachatelům trestné činnosti majetek za 63 mld. Kč. Majetek za 10,3 mld. byl takzvaně odčerpán - propadl státu či z něj byla nahrazena škoda poškozeným nebo mohlo jít o peněžité tresty.

Suma 10,3 miliardy vyjadřuje hodnotu majetku, který se z celkového množství zabaveného majetku nevrátil pachatelům. »Hodnota odčerpaného majetku se bude dále zvyšovat, a to v závislosti na pravomocném ukončení déletrvajících kauz, u nichž stále trvá zajištění majetku,« uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Loni hodnota majetku zajištěného pachatelům trestné činnosti meziročně klesla. V trestním řízení byl zajištěn majetek za 5,3 miliardy korun, což je meziročně o 2,6 miliardy méně. Dosud nejvíce se podařilo zajistit v roce 2016, a to 9,9 miliardy korun.

Pachatelům trestné činnosti policie zabavuje podle Mazánka například peníze na účtech, nemovitosti, vozy, ale třeba i elektroniku nebo domácí spotřebiče. V minulosti byl zajištěn například i dostihový kůň, letadlo nebo třeba loď. »V současné době dokážeme zabavit například i obchodní podíl a spravovat ho a prodat ho,« uvedl ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek.

V roce 2017 začalo v rámci ministerstva vnitra fungovat Centrum zajištěných aktiv, které zabavený majetek spravuje. Zabavené věci pachatelům se pak daří prodávat prostřednictvím e-shopu. Aktuálně si zájemci mohou koupit třeba několik vozů značky Audi či BMW, k mání je i Porsche.

Policie a státní zastupitelství v roce 2011 vytvořily síť specialistů na finanční vyšetřování, nyní čítá asi 210 policistů a zhruba stovku státních zástupců.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 11 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.