Ilustrační FOTO - Pixabay

Kolik (z)bude na planetě lidí na konci století?

Ve druhé polovině století konečně ubude na světě obyvatel a v roce 2100 by na planetě mělo žít kolem 8,8 miliardy lidí. Uvádí se to ve studii Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME), jehož závěr se ale neshoduje s prognózami OSN. Podle nich by v té době mělo být na již nyní přelidněné Zemi o dvě miliardy lidí více. Tedy skoro 11 miliard. A lidová tvořivost? Ta očekává řízený úbytek populace možná až na jedinou miliardu.

Materiál IHME, jenž vyšel minulý týden v odborném časopise The Lancet, předpokládá převratné změny, které naruší rovnováhu světa i jednotlivých společností.

Ředitel IHME Christopher Murray v rozhovoru s agenturou AFP řekl, že výsledek studie považuje za dobrou zprávu v tom smyslu, že méně lidí znamená menší tlak na produkci potravin a méně emisí oxidu uhličitého. Jiná věc je změna složení obyvatelstva. »Převrácení věkové pyramidy bude mít hluboké a negativní důsledky na ekonomiku a rodiny, komunity i společnosti,« řekl Murray, který připustil, že závěry studie nejsou nezvratné a vývoj v jednotlivých státech mohou ovlivnit politické změny.

Optimističtější OSN

OSN ve své poslední zprávě o demografickém vývoji naopak předpokládá, že v roce 2050 by na Zemi mohlo žít 9,7 miliardy lidí a o 50 let později pak 10,9 miliardy. V současnosti zde žije 7,7 miliardy lidí.

O financování respektovaného IHME se stará nadace Billa a Melindy Gatesových. Ústav pro svou práci čerpá údaje ze světových studií veřejného zdraví. Jeho vědci dospěli k závěru, že v roce 2064 dosáhne demografická křivka vrcholu s 9,7 miliardami lidí, ale pak začne klesat a v roce 2100 bude na planetě 8,8 miliardy obyvatel.

Postará se o to podle studie z velké části rozvoj vzdělání dívek a dostupnost antikoncepce. Zatímco nyní na jednu ženu připadá v průměru 2,37 dítěte, v roce 2100 toto číslo spadne na 1,66, což je mnohem větší úbytek plodnosti, než s jakým počítají prognózy OSN. Ve 185 ze 195 zemí, jimiž se studie zabývá, bude prý v roce 2100 údaj průměrné plodnosti na jednu ženu nižší než 2,1.

Budoucí demografický vývoj, který zahrnuje také údaje o úmrtnosti a migraci, bude v jednotlivých zemích a regionech odlišný, změní se ekonomické a geopolitické mapy a síla jednotlivých států nebude definována jenom množstvím obyvatel. Čína, která má nyní 1,4 miliardy občanů, může přijít až o polovinu a v roce 2100 může mít 730 milionů lidí. Úbytek práceschopného obyvatelstva totiž prý zbrzdí právě její ekonomický růst.

USA, jež nyní ztrácejí pozici nejsilnější světové ekonomiky, by mohly na konci století Čínu znovu předstihnout, pokud bude imigrace nadále doplňovat tamní snižující se plodnost, tj. pokud tam nebudou zas a znova voleni další Bushové ml. či Trumpové…

Největší úbytek v Evropě

Největší úbytek populace postihne 23 zemí v Evropě a Asii - počet jejich občanů se sníží nejméně na polovinu. V Japonsku to bude snížení ze 128 milionů na 60, v Thajsku ze 71 na 35, ve Španělsku ze 46 na 23, v Itálii z 61 na 31, v Portugalsku z 11 na 4,5 a v Jižní Koreji z 53 na 27 milionů. Některé země ale budou takového trendu ušetřeny - například ve Francii se 65 miliony obyvatel jich má být na konci století víceméně srovnatelných 67 milionů. Každopádně to znamená, že žádný výrazný nárůst obyvatelstva starý kontinent nečeká – takže apokalyptické vize o islamizaci Evropy se nezrealizují…

Afrika poroste dál

V subsaharské Africe se počet obyvatel naopak může až ztrojnásobit z jedné na tři miliardy. Nejlidnatější bude Nigérie (počet obyvatel stoupne z 206 na 790 milionů) a Nigérie se tak stane druhou nejlidnatější po Indii a předstihne Čínu.

»Musíme se připravit na opravdu nový svět,« řekl k tomuto výhledu šéfredaktor The Lancetu Richard Horton. Murray dodal, že to bude svět, v němž bude žít mnohem méně práceschopných lidí a v němž osmdesátníků bude šestkrát více než nyní (až 866 milionů oproti nynějším 141). »Bude třeba přehodnotit sociální a zdravotnický systém,« řekl. Jeho kolega Emil Vollset podle ČTK předpokládá, že v mnoha zemích se téma snižování počtu obyvatel zpolitizuje (u nás už se to pomalu děje). Změny demografické křivky je podle něj možné dosáhnout sociální politikou, která ženám umožní mít větší počet dětí a přitom pracovat. Ve hře by také mohl být základní nepodmíněný příjem…

Vražedné vize

Internetovým prostředím sociálních sítí pak začal obíhat materiál, podle kterého už v roce 2035 řízeně zbude na planetě jen asi jedna miliarda lidí, protože téměř všichni vymřou v důsledku dobrovolné vakcinace proti nemoci COVID-19. Vakcína proti aktuální koronavirové hrozbě by podle těchto hlasatelů apokalyptických vizí měla být namíchána tak, že zajistí neplodnost mužů a neschopnost přivádět na svět potomky i u žen, resp. jako bonus přinese i fatální navýšení úmrtnosti na rakovinu a jiné smrtelné choroby tím, že oslabí náš organismus v boji s těmito zabijáky.

Vrátíme-li se ale na zem, tj. zavrhneme-li hrozbu bioterorismu, zjistíme, že jiným zásadním zabijákem, který by už daleko realističtěji mohl výrazně ovlivnit počet lidí na planetě do konce století, budou řádově rostoucí přírodní katastrofy v důsledku globálního oteplování a dopadů klimatické změny…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 6 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.