Ilustrační FOTO - Pixabay

Další dopad pandemie. Dramatický pokles dětské proočkovanosti

OSN varovala, že v souvislosti s pandemií COVID-19 ve světě dramaticky poklesl počet očkování dětí. Pravděpodobnost, že dnes narozené dítě bude mít do pěti let naočkované všechny doporučené vakcíny, je nyní méně než 20 %, uvedla podle agentury AP organizace.

Jak vyplynulo z květnové studie v celkem 82 zemích, většina zainteresovaných subjektů přerušila kvůli šíření COVID-19 své očkovací kampaně. Například přerušeno či téměř přerušeno bylo více než třicet očkovacích kampaní proti spalničkám, což by mohlo vést k dalšímu šíření této vysoce nakažlivé choroby.

Na studii se podílely Dětský fond OSN (UNICEF), Světová zdravotnická organizace (WHO) a světová aliance pro očkování GAVI, kterou založila nadace Billa a Melindy Gatesových a která nakupuje vakcíny pro asi 60 % všech dětí na světě.

Víc utrpení a úmrtí než na COVID

»Zbytečná utrpení a úmrtí způsobená tím, že děti nepodstoupí základní očkování, mohou být daleko rozsáhlejší než ta způsobená COVID-19,« uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. I před vypuknutím pandemie existovalo na světě asi 14 milionů dětí, které nebylo možné očkovat, většina z nich v Africe. V Jižní Americe vakcinace za poslední desetiletí poklesla zejména v Brazílii, Bolívii, Venezuele a na Haiti.

A i když jsou vakcíny v některých oblastech dostupné, mnoho rodičů má v souvislosti s šířením koronaviru strach vzít své děti do zdravotnických zařízení. »Kvůli COVID-19 se stalo dříve rutinní očkování znepokojující výzvou,« uvedla Henrietta Foreová z UNICEF. »Musíme zabránit dalšímu poklesu počtu očkovaných a neprodleně obnovit očkovací programy ještě předtím, než budou děti ohroženy dalšími chorobami. Jedna zdravotní krize nemůže být nahrazena druhou,« okomentovala alarmující stav.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.