Chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia). FOTO - Pixabay

Proti přeměně Hagie Sofie na mešitu i muslimové

S přeměnou istanbulského chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia), který je od roku 1935 muzeem, zpět na mešitu nesouhlasí ani řada muslimů. Je mezi nimi také velký muftí Šaukí Ibráhím Allám, který je nejvyšší náboženskou autoritou Egypta.

Podle něj se kostely nemají měnit na mešity, stejně jako se z mešit nemají dělat kostely. Někteří muslimové uvedli, že se v chrámu Hagia Sofia modlit nebudou, protože přeměna odporuje jejich náboženskému přesvědčení.

Turecký opoziční deník Ahval citoval například slova saúdskoarabského podnikatele a blízkovýchodního investičního experta Muhammada Šarabího. Ten označil nedávné rozhodnutí tureckého prezidenta-diktátora Recepa Tayyipa Erdogana o přeměně istanbulského chrámu na mešitu za populistický krok oslavovaný pouze extrémními a politickými islamisty.

První velká muslimská modlitba se má v chrámu Hagia Sofia konat zítra a účastnit se jí má právě i Erdogan, který chce podle analytiků ukázat Turecko jako velmoc islámského světa. Dorazit mají i někteří lídři muslimských zemí. Při modlitbách budou podle místních médií závěsy zakryty velké mozaiky zobrazující mj. Pannu Marii. Dodržována mají být i opatření proti koronaviru, lidé by měli mít roušky.

Most mezi civilizacemi

»Je to útok nejen na práva křesťanů, ale i na práva umírněných muslimů žít v harmonii s vyznavači jiné víry,« napsal tento týden v komentáři v týdeníku Newsweek muslimský podnikatel Šarabí. Hagia Sofia, která patří k nejnavštěvovanějším památkám země, je podle něj mostem mezi civilizacemi. A Erdoganovo rozhodnutí změnit ji na mešitu by podle Šarabího nemělo vytvořit »trhlinu mezi dvěma velkými náboženstvími«, ale naopak přimět lidi všech vyznání ke spojenectví »proti zneužívání víry ze strany politiků«.

Také dopisovatel deníku The New York Times (NYT) Mustafa Akyol je přesvědčen, že některým muslimům se, stejně jako jemu, přeměna chrámu Hagia Sofia na mešitu nelíbí. »Nucená přeměna svatostánků, která se v historii lidstva děla mnohokrát různými směry, může být zpochybněna i z čistě islámského hlediska,« napsal Akyol v pondělí v NYT.

Egyptský velký muftí podle ČTK už před týdnem v rozhovoru v egyptské televizi přeměnu chrámu Hagia Sofia na mešitu označil za nepřijatelnou.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.