Ilustrační FOTO - Pixabay

Kapitol bez soch Konfederace

Americká Sněmovna reprezentantů ve středu odhlasovala odstranění soch představitelů a vojáků Konfederace, jež v americké občanské válce (1861-1865) mezi jiným bojovala i za zachování otroctví, ze svého sídla Kapitolu.

Odstraněna by měla být socha Rogera Taneyho, pod jehož předsednictvím americký nejvyšší soud v roce 1857 přijal většinové stanovisko, které odepřelo právní způsobilost černochům, potomkům otroků. Později by měly být svrženy také sochy dalších reprezentantů Konfederace, včetně sochy velitele konfederačních vojsk generála Roberta E. Leeho a prezidenta Konfederace Jeffersona Davise.

Okamžitě by měly zmizet i tři sochy, jež vzdávají hold osobnostem obviňovaným z rasismu, jako je bývalý americký viceprezident John Calhoun. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů návrh zákona schválila v poměru 305 hlasů ku 113 hlasům. Návrh musí rovněž odsouhlasit Senát ovládaný republikány, a poté ho musí podepsat prezident USA Donald Trump.

O pomnících představitelů Konfederace se v USA diskutuje pravidelně, určitě to nyní není poprvé. Někteří lidé je vnímají jako historické monumenty a součást jižanské kultury, jiní je ovšem považují za symboly rasismu a útlaku černochů. V poslední době se tato debata znovu rozhořela v souvislosti se smrtí černocha George Floyda při zatýkání. Prezident Trump myšlenku odstraňování soch kritizuje a obviňuje demokraty, že chtějí vymazat historii národa.

(čtk)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.