Ilustrační FOTO - Pixabay

Tendry na náchodskou nemocnici před soudem

Krajský soud v Hradci Králové potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka za manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod pětiletým trestem vězení.

Soud mu také na pět let zakázal výkon veřejných funkcí. Bývalý poradce hejtmana Lubomír Červinský byl viny zproštěn. Oba vinu odmítali. Na krajském úřadě již nepracují. Rozsudek není pravomocný. Kmoníčkův advokát si ponechal lhůtu pro podání odvolání. Sám Kmoníček se vyhlášení rozsudku nezúčastnil. Červinský se odvolání vzdal. Státní zástupce se u Červinského na místě odvolal, u Kmoníčkova rozsudku si ponechal lhůtu.

Obžaloba tvrdila, že manipulací zadávacích podmínek soutěží se Kmoníček a Červinský pokusili zajistit vítězství v tendrech stavební společnosti Metrostav. Soud trval od loňského června. Podle soudu nebylo zjištěno, že by se Kmoníček manipulací tendrů finančně obohatil. I proto, a také pro jeho dosavadní bezúhonnost, mu soud uložil trest na dolní hranici sazby. Za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a za pokus o zneužití pravomoci úřední osoby Kmoníčkovi hrozilo až 12 let vězení.

U Červinského podle soudu nebylo prokázáno, že by jednal ve prospěch Metrostavu.

Státní zastupitelství nadále míní, že Červinský Kmoníčka řídil a nezákonného jednání se dopustil. »Podle našeho názoru předestřené důkazy svědčí o tom, že i pan Červinský se dopustil trestné činnosti,« řekl po rozsudku státní zástupce Jiří Viesner.

Kraj v kauze vystupuje jako poškozený a žádá náhradu škody ve výši 898 tisíc korun za náklady, které měl se zrušenými tendry. Soud kraj s jeho nárokem odkázal do občanskoprávního řízení.

Podezření z machinací se týkalo druhého a třetího tendru na přestavbu krajské Oblastní nemocnice Náchod, které kraj neúspěšně organizoval v letech 2015 až 2016. Ani jeden z tendrů, první měl hodnotu 1,19 miliardy korun bez DPH a druhý 1,3 miliardy korun bez DPH, kraj nedotáhl do konce.

Stavební firmu se podařilo kraji vybrat až ve čtvrté soutěži. Stalo se jí konsorcium firem Geosan Group a BAK stavební společnost. Stavba dvou nových pavilonů nemocnice za 1,344 miliardy korun bez DPH začala v dubnu 2018, hotová má být do letošního 30. července.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 1 hlas.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.