Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Výhrady v EP k summitu o rozpočtu

Předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová apelovali na členy Evropského parlamentu (EP), aby podpořili dohodu unijních lídrů o rozpočtu Evropské unie na příštích sedm let. Označovali ji při tom za »historický krok vpřed pro Unii« či za »stěžejní« okamžik evropských dějin. Šéfové poslaneckých frakcí ovšem vyjadřovali nesouhlas se škrty v programech na podporu vědy a výzkumu i s dalšími parametry rozpočtu.

Prezidenti a předsedové vlád členských zemí evropského bloku v noci na úterý po čtyřdenním maratonu jednání schválili zvýšení dlouhodobého rozpočtu o fond v objemu 750 miliard eur (asi 20 bilionů Kč) určený na oživení ekonomik zasažených koronavirovou krizí. EP nebude mít možnost hlasovat přímo o nastavení tohoto záchranného balíčku, jeho souhlas je ovšem nutný pro schválený celého víceletého finančního rámce. Své představy o unijním rozpočtu na období 2021-27 poslanci vyjádří prostřednictvím usnesení.

»Jsem rád, že byla nalezena shoda, dohoda mě ale netěší,« shrnul v dopolední rozpravě své pocity Manfred Weber, který vede největší europarlamentní frakci Evropská lidová strana. Podobně jako zástupci dalších velkých skupin má za to, že současný návrh víceletého rozpočtu »nenabízí odpovědi na výzvy příštích sedmi let«. »Nejsme v tuto chvíli připraveni spolknout tu hořkou pilulku, kterou jste zmínila,« řekl Weber. Odkazoval tím na slova von der Leyenové, kterou prý také netěší vývoj kolem programů na podporu vědy, inovací a »udržitelné infrastruktury«. I přes tato »politováníhodná a bolestivá rozhodnutí« předsedkyně komise poslední unijní summit hodnotila jako velký úspěch. »Velkým vítězem tohoto summitu jsou naše nové vlastní zdroje,« řekla. »Máme teď jednomyslnou shodu na tom, že potřebujeme nové vlastní zdroje. A to je obrovský a historický krok vpřed pro naši Unii, o který komise i parlament dlouho usilovaly,« pokračovala. Von der Leyenová také ujišťovala, že vyplácení peněz z koronavirového fondu obnovy je provázáno s dodržováním zásad právního státu v členských zemích. Někteří europoslanci ale mají příslušnou klauzuli ze závěrů summitu za příliš vágní a například předseda frakce Renew Europe Dacian Cioloș uvedl, že jeho poslanecký klub podpoří jedině víceletý rozpočet se »solidními zárukami« v tomto ohledu.

Evropský parlament bude mít při schvalování víceletého finančního rámce EU poslední slovo a teoreticky jej může vetovat. Po přijetí rezoluce začne jeho vyjednávací tým jednat s představiteli Rady Evropské unie, která je kolektivním vrcholným orgánem Unie.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.