Benjamin »Bibi« Netanjahu. foto - wikimedia commons

Vodní děla, zatýkání. Bibi to bere hlava nehlava

Izraelská policie vodními děly v noci rozehnala další protivládní demonstraci v Jeruzalémě a zatkla 55 jejích účastníků. Informoval o tom deník The Times of Israel.

Podle něj jde o největší počet zadržených na manifestacích, které se tento měsíc konají v Jeruzalémě. Jejich účastníci požadují rezignaci pravicového premiéra Benjamina »Bibi« Netanjahua kvůli procesu, v němž je obžalován z korupce a podvodů, a také kvůli tomu, jak vláda řeší další vlnu epidemie koronaviru.

Čtvrtečního protestu se podle místních médií účastnily asi 4000 lidí. Kromě odpůrců premiéra přišli před Netanjahuovu rezidenci i někteří jeho zbylí příznivci. Policie se snažila oba tábory oddělit zábranami, i tak ale mezi nimi došlo k potyčkám.

Kolem půlnoci už většina účastníků protestu odešla, několik stovek jich ale na místě dál zůstávalo. Policie je vyzvala k odchodu a označila pokračování demonstrace za nepovolené, uvedl deník The Times of Israel. Někteří demonstranti výzvu uposlechli, jiní ale vytrvali. Poté policie použila vodní děla, aby manifestanty rozehnala.

Krutost zásahu

Podle některých svědků, které citoval místní deník a agentura AP, vodní děla mířila i na lidi, kteří z místa odcházeli. »Stříkali na nás vodními děly, když jsme šli domů, jak nám řekli. Odejít jsme ale nemohli, protože nás zároveň blokovali,« uvedl 21letý Emanuel. Další účastník protestu řekl, že byl šokován krutostí zásahu. »Viděl jsme tři nebo čtyři lidi, které vodní proud srazil na zem a pak byli zavaleni davem,« uvedl.

Protivládní demonstrace se v Jeruzalémě chystají i v dalších dnech. »Budeme se vracet znova a znova. Řekli jsme policii, že nás v sobotu nebude jen 5000, bude nás 10 000,« citoval deník The Times of Israel jednoho z demonstrantů.

Sedmdesátiletý Bibi Netanjahu je prvním premiérem Izraele souzeným při výkonu funkce. Obžalován je ve třech kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Podle místních médií může proces trvat až tři roky, předvoláno je přes 300 svědků.

Koronavirus SARS-CoV-2 se v Izraeli, který má asi devět milionů obyvatel, potvrdil u 57 982 lidí, z toho téměř polovina se už uzdravila a 442 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo. Izraelská vláda v březnu zavedla karanténní opatření, která pomohla snížit denní nárůsty nakažených. Po postupném uvolňování restrikcí od konce dubna ale začaly zejména koncem června počty nakažených opět výrazně růst.

Netanjahuovi kritici podle ČTK tvrdí, že vláda dostatečně nepomohla například živnostníkům postiženým karanténními opatřeními. Proti ekonomické politice vlády v době pandemie protestují lidé i v Tel Avivu.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 13 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


1958Jirka
2020-07-27 08:12
Souhlas!
Prokopic.Karel
2020-07-25 11:34
Pokud takzvaní demoustrandi nerozumí návrhům na jednání, nelze než
použít prostředky, kterým rozumí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.