Ilustrační FOTO - Pixabay

Vlci zabíjejí telata a ovce, farmáři se nesmějí bránit

Na Broumovsku, v severní části Královéhradeckého kraje, za první pololetí přibylo útoků vlků na hospodářská zvířata. Je jich více než za celý loňský rok, sdělili zástupci hejtmanství a Lesnicko dřevařského vzdělávacího institutu.

Kraj vyplatí do konce července na náhradách škod farmářům přes 1,4 milionu korun. Jde o nahlášené škody po vlcích od podzimu 2019. »Útoky vlků na hospodářská zvířata jsou nejčastěji v jarních a podzimních měsících, a proto lze očekávat, že počet stržených zvířat bude letos rekordní,« uvedli zástupci kraje a institutu.

Na Broumovsku jsou ohroženi vlky všichni chovatelé hospodářských zvířat, protože vlci neútočí jen na ovce. Za poslední půlrok zaznamenali chovatelé na Broumovsku ztrátu 26 telat a dvojnásobku ovcí.

Poslední útok se stal tento týden v obci Božanov. Vlci tam na pastvině zabezpečené elektrickým ohradníkem zadávili tři ovce. Podle Petra Kafky ze Správy CHKO Broumovsko nebyla přesto pastvina proti vlkům dostatečně zabezpečena, ochranáři na to farmáře údajně dříve upozornili. »Nebylo to poprvé, co mu vlci zadávili ovce. Byla otázka času, kdy se tam podobný útok bude opakovat,« řekl Kafka.

Vlčí smečky se rozrůstají

Farmáři z Broumovska, kde se vlci usadili před pěti lety, jsou jedni z nejhlasitějších odpůrců vlků. Mají největší ztráty v celé ČR. Požadují změnu legislativy, aby se mohli vlkům bránit. Navrhují také vlkům vyčlenit bezpečné území, například národní parky nebo vojenské prostory. Mají podporu hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána (ČSSD), který označil počty útoků vlků v regionu za abnormální.

»Musíme najít rovnováhu mezi zájmy lidí a přírody. To, co se stalo při posledním útoku na Broumovsku, vedlo k tomu, že dotyčný farmář se svojí činností skončil. Současná situace je pro pastevce velmi obtížná a v zájmu nás všech musí být to, aby Broumovsko nebylo jen turistickým skanzenem, ale dobrým místem pro život,« řekl Štěpán.

V česko-polském pohraničí mezi Krkonošemi a Orlickými horami žije podle odhadů CHKO Broumovsko více než 20 vlků ve třech smečkách, které mají jádrové oblasti teritorií zřejmě na polské straně hranice, ale vydávají se i na Broumovsko či Trutnovsko. Jedna z těchto smeček letos prokazatelně vyvedla mladé, tři vlčata v červnu zachytila fotopast polských lesníků na česko-polské hranici nad Heřmánkovicemi.

Naši předkové si věděli rady

Poslední vlk v Čechách byl zastřelen 2. prosince 1874 v polesí Lipka u Vimperka, čímž byl problém s těmito nebezpečnými predátory nadlouho vyřešen a vlci v kulturní krajině nikomu nechyběli. Nyní návrat vlků do krajiny prosazují prostřednictvím Bruselu hlavně Němci.

Podle zástupců Správy CHKO Broumovsko nemají lidé ve volné přírodě důvod se vlků bát a odmítli názory, že by se vlci na Broumovsku chovali nestandardně. »Útoky na hospodářská zvířata na okrajích vesnic pár desítek metrů od domu tady máme od začátku, co se tady vlci objevili. Je to dané tím, že jsou tu obce tzv. lánového typu, kdy na domy podél silnice či potoka navazují pole, pastviny a dále volná příroda. Není to tedy tak, že by vlci byli čím dál tím troufalejší,« uklidňuje Kafka veřejnost.

Hradecký kraj vyplatil za rok 2019 na náhradách škod po vlcích z peněz daňových poplatníků rekordních více než 2,2 milionu korun. Kraj vyplácí odškodné chovatelům vybraných hospodářských zvířat od roku 2016.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 8 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-07-25 12:14
Prostě si majitelé musí svá stáda hlídat. Pomocí ovčáckých psů
atd. Stát by jim nic platit neměl. Pak se vlci přeorientují na srnky a
další přemnoženou zvěř.
Prokopic.Karel
2020-07-25 11:35
O tomto Naše Veřejnoprávní, Nezávislá atd. atd. naprosto mlčí.
Proč asi?
e173rb
2020-07-25 11:19
Vlci už zde opět škodí k naší spokojenosti, bobři, vydry, kormoráni
a kůrovci taktéž, je načase přejít na vyšší úroveň. Bakterie
tubery, černého kašle, či dýmějového moru a další přirozené
součásti přírody musí být taktéž chráněny, neb jim hrozí
vyhynutí. Skanzen "Česko" s jeho oduševnělým obyvatelstvem
je nejvhodnější místo pro tyto spásné experimenty.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.