Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

EP proti rozpočtu

Evropský parlament pohrozil, že neschválí unijní rozpočet a fond obnovy, na němž se lídři členských zemí dohodli na nedávném summitu v Bruselu. V přijaté čtvrteční rezoluci vyjádřil EP nesouhlas zejména s chystanými škrty ve výdajích na výzkum, zdravotnictví či na ochranu klimatu, informovaly agentury AFP a DPA.

Europoslanci hlasovali v rozporu s naléháním předsedy Evropské rady Charlese Michela i šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Pro rezoluci zvedlo ruku 465 zákonodárců, na 150 jich bylo proti a 67 se zdrželo. Kromě vyšších investic do vědy či zelených technologií europoslanci žádají, aby EU přijala jasný mechanismus, který čerpání unijních peněz podmíní respektováním demokratických principů a vlády práva. Týká se to především Maďarska a Polska, které jsou v hledáčku Bruselu plným právem kvůli skandálním krokům, na jejichž základě čelí kritice za podkopávání právního státu.

EP nebude mít možnost hlasovat přímo o nastavení záchranného koronabalíčku, který summit EU v úterý rovněž schválil, jeho souhlas je ovšem nutný pro schválený celého víceletého finančního rámce. Své představy o unijním rozpočtu na období 2021-27 ve čtvrtek poslanci vyjádřili právě prostřednictvím usnesení.

Europarlament bude mít při schvalování víceletého finančního rámce EU poslední slovo a teoreticky jej může vetovat. Po přijetí čtvrteční rezoluce začne jeho vyjednávací tým jednat s představiteli Rady Evropské unie, která je kolektivním vrcholným orgánem Unie. Rozhodnutí padne podle ČTK pravděpodobně v září.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.