Prezident Miloš Zeman. FOTO - Haló noviny

Zeman propůjčí generálskou hodnost plukovníku Lipkovi

Prezident Miloš Zeman ve středu propůjčí generálskou hodnost plukovníku Pavlu Lipkovi. Vyplývá to z přehledu očekávaných událostí ministerstva obrany. Důvodem propůjčení hodnosti brigádního generála je srpnový nástup Lipky na post zástupce velitele alianční mnohonárodní divize severovýchod v Polsku. Lipka dosud působí jako zástupce velitele pozemních sil české armády. Povýšení Zemanovi na konci června navrhla vláda.

Lipka od začátku srpna nahradí brigádního generála Karla Řehku na pozici zástupce velitele mnohonárodní divize severovýchod v polském Elblagu, které velí jednotkám alianční předsunuté přítomnosti na území Polska a Pobaltí. Řehka se v březnu stal ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Vláda prezidentovi navrhla, aby Lipkovi propůjčil hodnost brigádního generála. Podle zákona o vojácích z povolání může být vyšší hodnost vojákovi propůjčena na dobu výkonu volené funkce nebo na dobu plnění služebního úkolu, který propůjčení vyšší hodnosti vyžaduje. Postu zástupce velitele alianční divize odpovídá generálská hodnost. Voják, kterému byla hodnost propůjčena, má stejná práva a povinnosti, jako kdyby byl do této hodnosti jmenován. Nemá ale nárok na úpravu platu, který by dané hodnosti odpovídal. Propůjčení hodnosti trvá do pominutí důvodu, pro který mu byla poskytnuta.

"Plukovník Lipka prokazuje vysokou profesionální připravenost a je vzorem pro podřízené. Významným způsobem se podílí na plnění úkolů ozbrojených sil České republiky, včetně spolupráce se zahraničními partnery a zabezpečení účasti armády v zahraničních operacích," uvedlo v červnu ministerstvo obrany k návrhu na povýšení.

Středečního povýšení se uskuteční ve 12:30 na Pražském hradě, zúčastní se ho ministr obrany Lubomír Metnar či náčelník generálního štábu Aleš Opata.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


svaty_vaclav
2020-07-26 10:38
V roce 2018, napsal brigádní generál Karel Řehka o vládním poslanci,
exministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD), že nejenže se mu
chce z něj zvracet, ale dokonce se za něj stydí. Zaorálek totiž po
úmrtí dalšího českého vojáka na zahraniční misi v Afghánistánu
hovořil o stažení českých vojáků z této blízkovýchodní země.
Naši žoldáci v misích se svých vysokých platů jen tak lehce
nevzdají. Budou za své platy bojovat zuby nehty. Nejvíc za své platy
bojují čeští generálové a důstojníci, kteří mají v misi 10.000
USD měsíčně. Za tyto peníze jim už stojí za to plácat neustále
něco o vlastenectví, svobodě apod. Proto nemají čeští generálové a
důstojníci rádi nikoho, kdo by jim na tyto peníze chtěl sáhnout.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.