Ilustrační FOTO - Pixabay
V pondělí se rozsvítí covidový semafor

Vojtěch: "Semafor" představíme v pondělí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí představí systém tří pohotovostních stupňů opatření proti šíření nového koronaviru. Stupně nového »semaforu« budou vyhlašovány podle regionů a každý bude znamenat konkrétní opatření pro ochranu veřejného zdraví i například pokyny nemocnicím ohledně přípravy na potenciální nápor nemocných.

Nový systém má plnit roli pandemického plánu, kvůli jehož absenci čelí vláda a ministerstvo zdravotnictví kritice. »Stupně budou podle síly komunitního šíření,« vysvětlil ministr v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Dodal, že v současnosti by například Moravskoslezský kraj nebo Praha dosahovaly středního, oranžového stupně. Systém je navržen jako regionální, protože situace v jednotlivých krajích se významně liší, doplnil.

Na systému ministerstvo spolupracovalo s epidemiology a Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Na jednotlivé stupně budou podle ministra navázána konkrétní opatření, ať už jde o povinnost nošení roušek nebo organizaci zvláštních oddělení v nemocnicích.

Denní nárůst potvrzených případů v Česku v posledních dnech rostl, i když počet hospitalizovaných zůstává nízký. Vojtěch to komentoval, že se nic zásadního neděje, není na místě mluvit o vyhlášení mimořádného stavu nebo opětovném svolání krizového štábu.

Adam Vojtěch. FOTO - Wikimedia commons

Vláda s ohledem na rostoucí počet nakažených od soboty v celém Česku opět zavedla povinnost nosit roušky na vnitřních akcích nad 100 lidí. Od pondělí je omezena kapacita těchto akcí na 500 osob. Postup vlády se ovšem dočkal kritiky opozičních politiků.

Regionální rozdíly

Opatření se už nyní mohou lišit podle regionu, například v Praze platí povinnost nosit roušky i v nepobytových zdravotnických zařízeních, tedy například v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře. Povinnost nosit roušky při návštěvě zdravotnických a sociálních zařízení či lékáren zavedly od pátku také v Libereckém a Ústeckém kraji. Na Vysočině na Jihlavsku je nutné nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorách, v MHD a ve zdravotnických zařízeních od 14. července. Naopak v Moravskoslezském kraji se protiepidemická opatření uvolnila, stejně jako ve Středočeském kraji na Kutnohorsku.

Vláda už na počátku června schválila také takzvaný semafor pro Evropu, který barevně odlišuje míru rizika nákazy v jednotlivých evropských zemích a podle toho upravuje i pravidla platná pro vstup do Česka z těchto zemí. U zemí s nízkým a středním rizikem úřady od 15. června nevyžadují po českých občanech negativní test na koronavirus nebo místo něj nenařizují karanténu. Ty jsou povinné při návratu Čechů ze zemí s vysokým rizikem. V tuto chvíli jsou všechny členské země EU v kategorii s nízkým rizikem nákazy.

Páteřní síť laboratoří

Ministerstvo zdravotnictví chce zřídit páteřní síť laboratoří pro testování lidí na COVID-19, která bude fungovat sedm dní v týdnu. Nyní se často stává, že soukromá zařízení si o víkendu berou volno.

»Chceme řídit centrálně zdravotnictví, které se v posledních dvaceti letech naprosto decentralizovalo,« řekl ministr. Dodal, že elektronické nástroje tzv. chytré karantény fungují, ale problémy jsou právě třeba s prací testovacích laboratoří. Ty jsou nyní zpravidla v soukromých rukou a často nepracují z pohledu ministerstva dostatečně rychle a spolehlivě.

Zapojí praktické lékaře

Část pacientů by podle Vojtěcha měla na podzim směřovat na odběry k praktikům, kteří by měli posílit síť odběrových míst. »V té době, kdy budeme tady mít velký počet lidí, kteří budou potřebovat odběr, tak si myslím, že by praktičtí lékaři měli být schopni pacienta odebrat a vzorek odeslat do laboratoře,« uvedl. Dodal, že bez praktických lékařů by jinak systém tlak na odběry nemusel zvládnout. Zapojení praktiků by pak podle něj mělo být náležitě odměněno podle toho, jak tento výkon dohodnou zdravotní pojišťovny.

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler upozornil, že záměr vlády rozdat mezi zdravotníky 11 miliard korun na odměnách za období koronavirové epidemie s penězi pro praktiky nepočítá. Podle něj je to pro ně demotivující, protože také ošetřovali pacienty s podezřením na nákazu. Podle návrhu vlády by odměny měli dostat zdravotníci, kteří byli v době epidemie v nemocnicích a pracovali na plný úvazek, ne jen ti, kteří se starali přímo o nakažené novým typem koronaviru.

Za Nečase hygieniky vyhazovali, teď chybějí

Vojtěch také řekl, že z vládou schváleného navýšení počtu míst na hygienických stanicích zatím ministerstvo obsadilo minimum. Hodnocení je zatím předčasné, dodal. »Vyhodnotíme si to někdy na začátku srpna, jak jsme byli úspěšní a jak jsme ta místa obsadili,« řekl. Dodal, že problém může být se sháněním kandidátů na lékařské pozice, kde se například na Vysočině nepřihlásil nikdo. Podle ministrových dřívějších vyjádření by se noví pracovníci měli soustředit na trasování lidí, kteří přišli do kontaktu s COVID-19, s využitím nástrojů chytré karantény. Ta poté, co přešla pod ministerstvo zdravotnictví, čelí kritice jako neúčinná. »Jsou tam určitě ještě rezervy, na kterých musíme pracovat,« řekl ke kritice Vojtěch, ale odmítl, že by systém selhával.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.7, celkem 3 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-07-27 14:12
Prachy a nic než prachy. O ničem jiném se se nemluví. A Kde zústává
etika povolání?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.