Ilustrační FOTO - Pixabay

Protesty v USA znovu nabývají na síle

Týdny násilných střetů mezi federálními agenty a demonstranty v Portlandu v americkém státu Oregon přivedly zpět do ulic tisíce lidí a v sobotu se uskutečnily protestní pochody v ulicích několika amerických měst.

Demonstrace proti rasismu a policejní brutalitě, které začaly slábnout, tak dostaly nový impuls a rozšířily se i na demonstrace proti přítomnosti a agresivním praktikám federálních složek, upozornil list The New York Times. Sobotní demonstraci v Seattlu ve státě Washington označila agentura Reuters za největší demonstraci hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) za poslední týdny. Menší protesty se konaly také v texaském Austinu a v Louisville ve státě Kentucky či v kalifornském Oaklandu. V Austinu se při protestu v jednom z aut střílelo a jedna osoba přišla o život.

V Seattlu na demonstraci dorazilo kolem 5000 lidí. Při protestech někteří demonstranti podpálili budoucí nápravně výchovný ústav pro mladistvé. Policie nasadila slzný plyn a zábleskové granáty, aby dav rozehnala. Nejméně 45 demonstrantů bylo zatčeno a zraněno bylo několik civilistů i mužů zákona.

V Louisville se v sobotu sešla skupina údajně silně ozbrojených černošských demonstrantů, kteří požadovali spravedlnost pro Breonnu Taylorovu, černošku zabitou v březnu policisty, kteří vtrhli do jejího bytu. Policisté se snažili několik desítek demonstrantů s poloautomatickými zbraněmi a brokovnicemi oddělit od menší ozbrojené skupiny jejich odpůrců.

Původním impulsem vlny protestů byla květnová vražda neozbrojeného černocha George Floyda při zatýkání v Minneapolisu, nově ale účastníky sjednocuje nesouhlas s nasazováním federálních složek v amerických městech.

Na síle nabývají zejména demonstrace v Portlandu, nejlidnatějším městě státu Oregon, kde protesty trvají už skoro dva měsíce. Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost tam před třemi týdny vyslalo federální síly.

Při protestu v Seattlu se objevil například transparent »Federální agenti, běžte domů« a lidé skandovali mj. »Bez spravedlnosti není smíru.« Jeden z demonstrantů, Michaud Savage, podle listu The New York Times prohlásil, že protest vyjadřuje nespokojenost s místními úřady a s nasazením federálních agentů v Portlandu.

Ilustrační FOTO - Pixabay

V Portlandu už v pátek

Tisíce lidí se už v pátek večer místního času sešly v ulicích Portlandu, aby pokračovaly v protestech proti rasismu a přítomnosti federálních agentů. Ve stejný den totiž americký soudce zamítl žádost státu Oregon, v němž Portland leží, o omezení zásahů federálních agentů v oblasti. Federální agenti zde zatýkají lidi při demonstracích, uvedla agentura AP.

Protesty tu trvají už skoro dva měsíce a aktuálně podle médií každým dnem nabírají na síle.

Ve 20.00 místního času (5.00 SELČ) se několik stovek lidí v rouškách, a mnozí s přilbou na hlavě, shromáždilo poblíž fontány, která je pravidelným místem setkání protestujících skupin, které odtud pochodují k budově federálního soudu. Ta se stala centrem nepokojů. O necelé dvě hodiny později se dav rozrostl a vyrazil na pochod k soudní budově. Lidé byli vybaveni cedulemi s nápisy Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) či Federálové, jděte domů. Podle úřadů se nejnovějších protestů zúčastnily až 3000 lidí. Po zhruba čtyřech hodinách zasáhli proti protestujícím federální agenti slzným plynem a dav se téměř celý rozešel.

Federální agenti byli posláni do oblasti na základě dekretu Donalda Trumpa, aby potlačili nepokoje. Podle demokratických představitelů Oregonu ale jejich zásahy jen zhoršily dvouměsíční krizi a podle generální prokurátorky státu Ellen Rosenblumové některé lidi odvezli agenti z ulic v neoznačených vozidlech.

Prokurátorka podala také žalobu, kterou se snažila zastavit činnost agentů v Oregonu. Soudce Michael Mosman však uvedl, že stát nemůže podat žalobu jménem protestujících. Podle některých právních odborníků by větší šanci na úspěch měla žaloba od osoby, která obviní federální agenty z porušování jejích práv na svobodu slova nebo z neústavních prohlídek a zabavování věcí.

Agenti minulý týden v Portlandu zatkli nejméně 28 lidí, včetně sedmi při čtvrtečních nočních protestech, kdy proti demonstrantům použili slzný plyn, napsala agentura AP.

Podle Trumpa federálové odvádí fantastickou práci a chce je poslat i jinam, lokální činitelé (např. starostové) jejich brutalitu však označují za příčinu zvýšeného napětí. Guvernér státu New York Andrew Cuomo v úterním telefonátu řekl Trumpovi, že jeho stát je připraven a schopen zvládnout kriminalitu v New Yorku samostatně.

Podle videí z Portlandu sdílených na sociálních sítích a podle výpovědí svědků agenti zasahovali i daleko od federálního majetku. Oregon kvůli tomu federální vládu už o minulém víkendu zažaloval, v úterý pak přišla žaloba sdružení Western States Center, které se zabývá právy sociálně slabších obyvatel a příslušníků etnických menšin.

Jde čistě o znovuzvolení

Administrativa prezidenta Trumpa Portland vykresluje jako město v obležení, ačkoli výpovědi místních obyvatel tento pohled nereflektují. Šéf Bílého domu podle AP ministerstvo pro vnitřní bezpečnost využívá bezprecedentním a zpolitizovaným způsobem, přičemž podle ČTK zaznívají i názory, že k vysílání federálních jednotek do amerických měst přistupuje ve snaze podpořit své šance na znovuzvolení.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.