Ilustrační FOTO - Pixabay

Vedro na Špicberkách

Norské souostroví Špicberky, které leží zhruba na půl cesty mezi pevninou a severním pólem, zaznamenalo v pátek rekordně vysokou teplotu téměř 22 stupňů Celsia. S odvoláním na meteorologickou službu o tom informovala agentura AP.

»V Longyearbyenu padl 41 let starý rekord,« uvedl Norský meteorologický institut na Twitteru. Vpodvečer tu teplota stoupla na 21,7 stupně Celsia, čímž o 0,4 stupně překonala rekord z roku 1979, dodal. Zhruba dvoutisícový Longyearbyen je největší město na Špicberkách, nachází se asi 1300 kilometrů od severního pólu.

Špicberky se ohřívají rychleji než téměř jakékoliv jiné místo na Zemi. Tato skutečnost zvýrazňuje nebezpečí vyplývající z oteplování jiných končin Arktidy - od Aljašky až po Sibiř, uvádí se v loňské zprávě Norského centra pro studium klimatu. V Arktidě mizí pevný ledový příkrov, což je alarmující dopad změn klimatu!

Průměrná teplota na Špicberkách vzrostla od 70. let 20. století o tři až pět stupňů. Do roku 2100 může stoupnout dokonce o deset stupňů, pokud se nesníží vypouštění skleníkových plynů do atmosféry.

Růst teploty může mít na Špicberkách za následek tání věčně zmrzlé půdy, což podle ČTK ohrozí stabilitu mnoha budov, silnic či letišť a může způsobit i větší množství lavin a sesuvů půdy. Oteplování klimatu ohrožuje také arktickou faunu, jako jsou lední medvědi či tuleni, kteří jsou závislí na ledové pokrývce oceánu…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.