Ilustrační FOTO - Pixabay

Nejsledovanější proces. Finále se blíží

Slovenský prokurátor navrhl soudu, aby uložil všem třem zbylým obžalovaným v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka shodný trest 25 let vězení. Žalobce to ve čtvrtek uvedl ve své závěrečné řeči poté, co soud odmítl návrhy prokuratury i obhajoby na předložení dalších důkazů. Obžalovaným, mezi kterými jsou podle prokuratury objednavatel a zprostředkovatelka Kuciakovy vraždy, jakož i vrahův pomocník, hrozí až doživotí. Tento trest ale lze podle zákona uložit jen výjimečně.

»Je to případ nevinných mladých lidí toužících žít ve svobodném prostředí. Nelze říct, že jde o případ, s nímž jsme se setkali. Dosud jsme to viděli spíš ve filmech, kterými nás zaplavují komerční televize,« řekl prokurátor Vladimír Turan. Kromě žalobce se závěrečnou řečí vystoupili také právní zástupci pozůstalých. Po doznání dvou z původně pěti obviněných čelí v probíhajícím líčení obžalobě také podnikatel Marian Kočner, který si podle prokuratury Kuciakovu vraždu objednal ze msty za to, že investigativní novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. »Publikační činnost obžalovanému vysloveně vadila, protože ho prezentovala jako podnikatele páchajícího trestnou činnost. Obžalovaný věděl, že to může být jeho překážkou etablovat se v politickém životě,« uvedl prokurátor. Kočner plánoval vstup do politiky.

Informace v mobilech

Prokuratura sdělila, že další obžalovaná Alena Zsuzsová za finanční odměnu převzala od Kočnera objednávku na novinářovu vraždu. Zsuzsová byla podle prokurátora finančně závislá na Kočnerovi, který se také stal kmotrem její dcery. Turan rovněž řekl, že obžalovaná získala pro Kočnera kompromitující materiály na známé lidi. Zmínil rovněž jejich vzájemnou komunikaci, kterou policie zajistila v mobilních telefonech. Třetím obžalovaným je údajný pomocník novinářova vraha Tomáš Szabó. Všichni tři vinu od začátku procesu popírají. Obhajoba přednese závěrečnou řeč v pátek 31. července, na kdy soud líčení odročil. Další pokračování procesu předsedkyně senátu stanovila na 5. srpna, kdy možná bude vynesen verdikt.

Andruskó jako svědek

Ke zprostředkování vraždy se dříve přiznal Zoltán Andruskó, který s policií při vyšetřování spolupracoval a loni přistoupil na trest vězení v trvání 15 let a nyní vystupoval jako svědek. Po zahájení líčení v kauze Kuciakovy vraždy letos v lednu zase jeden z obžalovaných Miroslav Marček před soudem prohlásil, že zastřelil novináře i jeho přítelkyni a dříve také jednoho podnikatele. Za to byl Marček letos v dubnu zatím nepravomocně odsouzen ke 23 letům vězení. Andruskó u soudu řekl, že na Kočnerův pokyn zprostředkoval Kuciakovu vraždu mezi Zsuzsovou a Szabóem. Také vypověděl, že Kočner patrně dal podnět k hledání tzv. bílého koně, který by na sebe vzal vinu za zmíněnou vraždu. Kočner i další obžalovaní jeho výpověď označili za lež. Z jeho výpovědi vyplynulo, že do hledání bílého koně za odměnu milion eur (26,7 milionu korun) byl zapleten kontroverzní podnikatel Norbert Bödör. Ten nebyl obviněn v Kuciakově případu, slovenský nejvyšší soud ho ale tento měsíc poslal do vazby v korupční kauze spojované se státní zemědělskou platební agenturou.

Jiný svědek zase vypověděl, že na Kočnerovu objednávku zorganizoval sledování Kuciaka a dalších reportérů. Prokuratura se v líčení opírala rovněž o zajištěnou komunikaci mezi Kočnerem a Zsuzsovou a také o údaje o pohybu mobilních telefonů obžalovaných, které podle ní kromě jiného patrně poukazují na schůzky některých obžalovaných i po Kuciakově vraždě.

Posudek: Náprava je možná

Doživotí lze podle slovenského zákona uložit jen v případě, že si to vyžaduje ochrana společnosti a není naděje na nápravu pachatele odnětím svobody na 25 let. Například v Kočnerově případě je podle znaleckého posudku náprava obžalovaného možná.

Kuciak byl zavražděn spolu se svou přítelkyní v únoru 2018 v jejich domě nedaleko Trnavy. Dvojnásobná vražda vyvolala v zemi rozsáhlé protivládní demonstrace a politickou krizi, při které odstoupil z čela vlády nejdéle působící slovenský premiér Robert Fico. Jeho strana Směr-sociální demokracie v letošních volbách skončila na druhém místě a nyní je na politické scéně v opozici.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 5 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-07-28 09:38
Končí jen velké divadlo, jehož účelem je odklonit pozornost od
skutečných objednatelů. A velký "muzikant" může jít
dirigovat prokurátory.
fronda
2020-07-27 23:59
Copak on je nezavraždil Fico?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.