Reklama

Nesoběstačnost Slovenska se loni zvětšila

Slovensku se nedaří snížit závislost na dovozu potravin a zemědělských produktů. Bilance zahraničního obchodu se zmíněným zbožím se loni podle analýzy slovenského ministerstva zemědělství znovu zhoršila.

Slovenští farmáři dlouhodobě upozorňují na nízké zastoupení potravin domácí produkce na pultech obchodů a na chybějící potravinovou soběstačnost země v základních komoditách.

Schodek zahraničního obchodu slovenského zemědělského a potravinářského sektoru se loni prohloubil o více než desetinu na 1,81 miliardy eur (47,6 mld. Kč). Ve srovnání s průměrem za posledních pět let to představuje zhoršení obchodní bilance o 40 procent.

»Ve vývozu převládaly výrobky s nižší přidanou hodnotou, na rozdíl od dovozu, kde převládaly produkty s vyšší přidanou hodnotou. Tento trend může pokračovat i v příštích letech,« uvedlo ministerstvo zemědělství.

Nejčastěji Slovensko vyváželo obilí. Dováželo zejména maso, mléčné produkty, stejně jako nealkoholické a alkoholické nápoje.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Šéf Slovenské zemědělské a potravinářské komory Emil Macho řekl, že na Slovensku se dlouhodobě vedou jen »hezké řeči o soběstačnosti«. »Pojďme nakrmit zemi v základních komoditách,« řekl před novináři Macho. Už dříve přitom upozornil, že v pracovní dny jezdí na Slovensko ze zahraničí denně přes 800 kamionů s potravinami. Často jde o dovoz potravin z České republiky.

Macho také kritizoval stát za to, že požaduje zpětné zvýšení plateb za pronájem státní půdy. Ministerstvo zemědělství v reakci tvrdilo, že na základě dřívějšího oznámení Evropské komise a slovenského antimonopolního úřadu má stát pronajímat pozemky za tržních podmínek.

Hospodaření slovenských farmářů se loni zhoršilo, zisk sektoru klesl o 20 % na 83 milionů eur (2,2 mld. Kč). Potravinářství naopak zisk zvýšilo o 14 % na 219 mil. eur (5,75 mld. Kč).

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-07-30 10:08
Od nesoběstačnosti k nesvéprávnosti. Slovenská cesta od
"všehoschopné levice" k neschopné pravici.
novotnyjaro
2020-07-28 14:44
Bohužial, časy kedy bolo Slovensko plne sebestačné vo výrobe
kvalitných potravín v dostatočnom množstve sa nenávratne minuli. Boli
sme vtiahnutí do systému,kedy sa úmyseľne zlikvidovala sebestačnosť a
nastúpila éra super a hypermarketov naviazaných na dodávateľov z
celého sveta. Bez ohľadu nato odkiaľ potraviny sú,ako dlho sa
prevážajú, kde sa balia,a kde predávajú! Takže miesto kvalitných
potravín konzumujeme častokrát "šmejd", ktorý by výrobcovia
nedávali ani sviniam!
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.