Blíží se konec byznysu s vodou na Šumpersku

Po dvaceti letech, kdy francouzští vlastníci ovládli provozní vodohospodářskou společnost obchodující na Šumpersku s vodou, se naskýtá těmto obcím, včetně samotného Šumperka, možnost získat tuto provozní soustavu zpět pod svá křídla, a ušetřit tak stamiliony korun. Na mnoha místech v republice došlo především v 90. letech k odprodeji lukrativních vodohospodářských soustav zahraničním společnostem, v českých pak zůstaly občas pouze vodovodní sítě, které žádný zisk negenerují. Vznikl tak »byznys s vodou«, nepředstavitelné to slovní spojení, ale bohužel stále realita. Voda je základní lidskou surovinou, a nesmí tak být žádným výnosným byznysem pro nikoho, ale stalo se. Toto byl i případ Šumperska.

Nyní se situace očividně obrátila, francouzské společnosti Suez Ondeo vyprší příští rok dvacetileté smlouva, a tak již nyní nabízí společnosti Vodohospodářské zařízení vlastněné samosprávami Šumperska k odkupu jimi vlastněný podnik. Pevně věřím, že se akcionáři Vodohospodářského zařízení odhodlají k odkupu. Pro tyto účely jsou díky tlaku KSČM vyhrazeny ve státním rozpočtu finanční prostředky.

KSČM dlouhodobě prosazuje, aby voda jako strategická surovina byla v českých rukou, a toto je jedna z prvních možností, jak ji do českých rukou opět vrátit. A začít tak likvidovat »byznys s vodou«.

Je však na zamyšlení, proč vůbec byla před dvaceti roky tato provozní soustava prodána a obce na Šumpersku se tak vzdaly kontroly nad ní a umožnily nejen nekontrolovatelné zvyšování cen, ale i odtékání zisků do zahraničí.

Ludvík ŠULDA, předseda OV KSČM Prostějov a vedoucí kandidát do Zastupitelstva Olomouckého kraje


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.4, celkem 51 hlasů.

Ludvík ŠULDA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.