Ilustrační FOTO - Pixabay

Izraelci zapálili mešitu

Vandalové v noci založili požár v mešitě v palestinské vesnici Birá u Ramalláhu na palestinském Západním břehu Jordánu. Tamní starosta Azzám Ismáíl akci připsal obyvatelům nedaleké židovské osady.

»Vesničany v noci překvapil oheň, který vzplál uvnitř mešity, a spěchali ho uhasit,« řekl Ismáíl. Na budově se objevily nápisy »Země Izrael pro národ Izraele« a »Obléhat Araby, ne Židy«.

Útok odsoudil palestinský premiér Muhammad Ištajja a označil jej za rasistický čin. »Za přibývající násilnosti páchané osadníky je odpovědný Izrael,« dodal. Izraelská policie ani armáda se k věci nevyjádřily. Člen izraelské vlády Amir Perec na Twitteru napsal, že »zločince a štváče« je třeba pohnat k odpovědnosti. To, že za útokem stojí osadníci, ale nepotvrdil. Podle palestinských zdrojů vzplála v mešitě umývárna, do níž útočníci oknem nastříkali hořlavou tekutinu.

Podle izraelských ochránců lidských práv krajně pravicoví osadníci v minulých měsících útoky na Palestince a jejich majetek stupňovali. V červnu podobně zaútočili ve vesnici Džammáín u Nábulusu - pachatelé tam zapálili automobily a nechali za sebou také graffiti.

Izraelská skupina Tag Meir, která bojuje proti rasismu, má informace, že od roku 2009 bylo v Izraeli a na Západním břehu Jordánu napadeno a poškozeno 60 mešit, kostelů a klášterů. Jen málo pachatelů útoků na Palestince a jejich majetek bylo v posledních letech dopadeno.

Izrael Západní břeh Jordánu okupuje od roku 1967 a současná vláda chce až 30 % tohoto území anektovat, ačkoli se počítalo s tím, že tam vznikne palestinský stát. Západní břeh je domovem tří milionů Palestinců a asi 400 000 osadníků.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-07-29 14:26
Izrael si dovoluje, kryt štítem holokaustu, čím dál tím víc. Měl by
se ale urychleně poučit z vlastních dějin, kam takové postupy vedou a
jak končí. Kdo s čím zachází, ten s tím schází.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.