Starostové šesti měst proti Trumpově vládě

Starostové šesti amerických měst požádali Kongres, aby nedovolil federální vládě posílat federální síly tam, kde si jejich nasazení nepřejí.

Donald Trump poslal tyto jednotky do oregonského Portlandu, aby tam prý pomohly zklidnit protesty, jež začaly po policejní vraždě černocha George Floyda. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti podle serveru Politico navíc zvažuje, že tyto jednotky posílí o dalších 50 lidí.

Dopis, který je určen vedení Sněmovny reprezentantů i Senátu, napsali starostové Portlandu, Seattlu, Chicaga, Kansas City, Albuquerque a Washingtonu. »Administrativa neměla federální síly proti vůli měst vůbec nasadit,« stojí v něm.

Federálové už střílejí granáty

V Portlandu, kde protesty trvají téměř dva měsíce, v pondělí ráno federální agenti na lidi shromážděné u budovy federálního soudu stříleli slzný plyn, zábleskové granáty a pepřové projektily. Trump v pondělním tweetu vylhaně napsal, že »portlandský federální majetek by nepřežil jediný den«, kdyby federální agenti nebyli na místě. Jeho argumentem pro nasazení federálních jednotek je tvrzení, že musí chránit soud a další federální objekty.

Starostové ale v dopise napsali, že federální agenti hlídkovali i v oblastech vzdálených od federálních úřadů a bezdůvodně zatýkali. Autoři dopisu píší, že podporují legislativu, která bude před nasazením federálních sil požadovat konzultace a souhlas místních úřadů. Pokud místní žalobce nepovolí utajenou akci, pak mají být příslušníci federálních sil zřetelně označeni stejně jako jejich auta, což se neděje. Dále zástupci měst v dopise žádají, aby měli federální agenti omezenou pravomoc při usměrňování davu.

Někteří z demonstrujících viní portlandského starostu Teda Wheelera z toho, že dal povolení použít slzný plyn a další zásahové prostředky, i když byly protesty klidné.

Pořád to zkouší

Trump má ale paralelně ještě jiné (než tyto a standardní předvolební) starosti. Jeho právníci podali v pondělí novou žalobu k soudu na Manhattanu ve snaze zablokovat nebo významně omezit obsílku, jíž žádá tamní prokuratura o předložení prezidentových finančních záznamů. Informovala o tom agentura AP. Právo na obdržení záznamů přiznal státnímu zastupitelství v první polovině července v bedlivě očekávaném rozsudku Nejvyšší soud USA. A Trump se tomu brání jak čert kříži – proč asi?!

Právníci žádost o vydání Trumpových finančních dokumentů arogantně označují za »prezidentské obtěžování« a snaží se proti obsílce bojovat způsobem, který ve svém rozhodnutí naznačil sám Nejvyšší soud. Původně tvrdili, že Trump nemůže jako prezident během svého funkčního období čelit kriminálnímu vyšetřování. Nyní však napadají obsílku jako nezákonnou, což by mohl v podobné situaci učinit kdokoliv.

Trumpovy záznamy požaduje prokurátor Cyrus Vance jako důkazy při vyšetřování toho, zda se Trump snažil při prezidentské kampani před čtyřmi lety uplatit k mlčenlivosti dvě ženy, s nimiž měl podle všeho nemanželský poměr. Prezident však podle ČTK tato obvinění popírá. Vance chce nahlédnout do prezidentových soukromých i firemních záznamů osm let zpětně.

Přezkoumáním zákonnosti obsílky se podle rozhodnutí Nejvyššího soudu bude zabývat federální soudce na Manhattanu, který již vloni v případu rozhodl v Trumpův neprospěch.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 6 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.