Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Íránci cvičí s maketou americké lodi

Írán dopravil maketu americké letadlové lodě do oblasti Hormuzského průlivu. »Plavidlo« je vidět na satelitních snímcích a podle agentury AP se předpokládá, že poslouží jako terč při střeleckém výcviku.

Napětí, které panuje mezi Íránem a USA a jež vystupňovalo předloňské odstoupení USA od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, se projevuje mimo jiné námořními incidenty v Perském zálivu.

Íránci s maketou operují v oblasti Hormuzského průlivu, jímž prochází pětina ropné produkce. Podle AP se íránské revoluční gardy chystaly zopakovat »útok«, při němž podobnou maketu americké válečné lodě potopily v roce 2015.

Mluvčí americké 5. flotily, která má velitelství v Bahrajnu a hlídkuje v blízkovýchodních vodách, Rebecca Rebarichová sdělila, že americké síly jsou schopné »chránit se před námořní hrozbou«.

»"Nemůžeme říci, čeho se Íránci snaží postavením takové makety dosáhnout ani jakou taktickou hodnotu to pro ně má, jestliže to použijí při výcviku,« řekla mluvčí.

Podle satelitního snímku má maketa podobu americké letadlové lodě třídy Nimitz a na palubě má 16 »letadel«. Plavidlo je dlouhé 200 a široké 50 metrů, přičemž reálná loď Nimitz měří na délku 300 metrů a na šířku 75 metrů. Právě jedna z nich minulý týden vplula do oblasti z Indického oceánu, zřejmě aby nahradila loď USS Dwight Eisenhower, která byla na misi v Arabském moři. Zatím není jasné, kdy bude nová loď proplouvat Hormuzským průlivem, ani jak dlouho potrvá její nasazení. AP píše, že letadlová loď Abraham Lincoln, již USA do oblasti poslaly v době vysokého napětí v Perském zálivu loni, strávila několik měsíců v Arabském moři, než se vydala do Hormuzského průlivu.

Maketa zachycená nyní satelitem se podobá té, kterou v roce 2015 revoluční gardy použily při vojenském cvičení. K maketě tehdy zamířilo množství rychlých člunů a zasypaly ji palbou a raketami. Nakonec ji zničily střely typu země-vzduch. Bylo to v době, kdy se o dohodě o íránském jaderném programu ještě vyjednávalo a kdy USA vládla předchozí administrativa Baracka Obamy. Jeho nástupce Donald Trump od dohody jednostranně odstoupil v roce 2018 a obnovil protiíránské sankce. Írán pak začal postupně vypovídat jednotlivé body dohody; avšak stále umožňuje mezinárodní inspekce svých jaderných zařízení.

Íránské revoluční gardy zahájily manévry v úterý. Podle íránské státní televize střela vypálená z vrtulníku zasáhla v Hormuzském průplavu maketu americké letadlové lodě. Agentura AP napsala, že z vrtulníku na maketu slanilo íránské komando a obklíčily ji rychlé čluny.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-07-30 09:58
Je to jediná "americká" loď, která tam má co pohledávat. A
komu co není na činnosti Iránců v jejich výsostních vodach co jasné?
Ukazuje na hlavního viníka napětí v oblasti a ukáže co ho čeká,
pokud neodtáhne do vlastních výsostních vod.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.