Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Letos »komorní« pouť s vybranými účastníky

Do saúdskoarabské Mekky od pondělka přijížděli účastníci letošní muslimské poutě. Místo obvyklých více než dvou milionů účastníků dostalo letos kvůli koronaviru povolení jenom 10 000 lidí, kteří v království žijí.

Saúdská Arábie v regionu patří co do epidemie ke značně postiženým zemím, má přes 266 000 nakažených a 2733 mrtvých.

Podle stanice Al-Džazíra pouť začala včera. Loni se jí zúčastnilo 2,5 milionu věřících, letos saúdskoarabské úřady vydaly povolení jenom 10 000 lidem. Dvě třetiny z nich jsou cizinci žijící v Saúdské Arábii, doplňují je místní občané.

Povinný náramek

Mezi těmi, kdo povolení letos dostali, je pětadvacetiletá Fatin Daudová z Malajsie, která v království studuje arabštinu.

Agentura AP napsala, že po dokončení výběru účastníků přišli do Fatinina bytu zdravotníci, aby provedli test na COVID-19. Žena pak dostala elektrický náramek, jenž monitoruje její pohyb, a pokyn zůstat několik dní doma v karanténě. Po jejím skončení ji převezli do hotelu v Mekce, kde má přebývat v izolaci, stále s elektronickým náramkem. Do pokoje jí třikrát denně doručují krabici s jídlem a žena se připravuje na poutní rituály.

»Je to neuvěřitelné, mám surrealistický pocit, nevěřila jsem, že to povolení dostanu,« řekla žena. Modlí se prý za skončení epidemie a jednotu mezi muslimy. »Věřím v účinnost bezpečnostních opatření; my, poutníci, musíme dodržet pokyny a snažit se navzájem se podpořit,« dodala. Být v izolaci je pro ni těžké, ale žena řekla, že je přes internet v kontaktu s dalšími deseti vybranými poutníky, kteří jsou původem z Malajsie a Singapuru.

Platí Saúdové

Veškeré výdaje letošním účastníkům hradí Saúdská Arábie - poskytuje ubytování, jídlo, dopravu a zdravotní péči. V běžných letech věřící stojí cesta do Mekky a pobyt tam i tisíce dolarů. Počet účastníků je vždy dán kvótami pro jednotlivé země, přičemž se nijak neomezuje věk. Letos ale platí, že poutníci musí být ve věku mezi 20 až 50 lety a musejí být zdraví. Budou muset mít roušky a pít jen dodanou balenou vodu. Bude zakázáno dotýkat se svatyně Kaaby a oblázky, jimiž při jednom z rituálů poutníci symbolicky kamenují satana a sbírají je na cestě k danému místu, letos budou sterilizovány předem a vydávány v obalech. Věřící si budou muset přinést vlastní modlitební předložky a modlit se v doporučené vzdálenosti od ostatních.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.