Ilustrační FOTO - Pixabay

USA pokračují v ždímání Volkswagenu

Američtí majitelé naftových vozů Volkswagen, které byly vybaveny nelegálním softwarem pro manipulaci s emisemi oxidů dusíku, obdrželi v rámci odškodného více než 9,8 miliardy dolarů (218,8 mld. Kč).

Vyplývá to z oznámení americké Federální obchodní komise (FTC).

VW nabídl majitelům více než 550 000 znečišťujících naftových vozů v USA, že je buď opraví, nebo odkoupí zpět. FTC ve své závěrečné zprávě o urovnání uvedla, že více než 86 procent majitelů, kteří se zúčastnili urovnání, dalo před opravou přednost odkupu auta nebo předčasnému ukončení leasingu. Samotná automobilka vyplatila 9,5 mld. USD. Zbývajících 300 milionů USD vyplatil dodavatel naftových motorů Robert Bosch.

VW v rámci dohody souhlasil, že kromě opravy nebo odkupu auta také majitelům vyplatí odškodné 5100 až 10 000 USD, napsala agentura Reuters. Celkově stál VW emisní skandál již 30 mld. eur (785,6 mld. Kč). Tato částka zahrnuje pokuty, náklady na odkup aut a opravy a další urovnání.

Koncern VW v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že zhruba do 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku. V roce 2017 automobilka přiznala vinu v případě obvinění z podvodu, bránění spravedlnosti a falšování prohlášení a dohodla se s americkým ministerstvem spravedlnosti na urovnání ve výši 4,3 mld. USD.

Minulý měsíc americký odvolací soud rozhodl, že dva americké okresy mohou kvůli manipulaci s emisemi vymáhat na VW další pokuty, což může pro automobilku znamenat další vysoké náklady.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.