Ilustrační FOTO - Pixabay

Důrazné francouzské varování Polsku

Polsko by mohlo čelit finančním důsledkům, pokud odstoupí od Istanbulské úmluvy o prevenci a boji proti násilí na ženách. Varšavu takto varoval poradce francouzského prezidenta v evropských záležitostech Clément Beaune.

Beaune řekl, že Polsku by mohlo být »sáhnuto do peněženky« prostřednictvím nových mechanismů v rozpočtu EU, pokud odstoupí od úmluvy. »Ponese důsledky, pokud tak učiní,« vzkázal Varšavě Beaune v rozhlasové stanici France Inter.

Polské ministerstvo spravedlnosti tento týden zaslalo ministerstvu práce a rodiny žádost o zahájení procesu odstoupení od Úmluvy Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí, nazývané také Istanbulská úmluva. Ministr Zbigniew Ziobro oznámil už v sobotu, že má tento krok v úmyslu. Úmluva podle něj porušuje rodičovská práva a obsahuje některá ustanovení »ideologické povahy«, se kterými ministerstvo nesouhlasí.

Ziobro zastupuje ve vládní koalici menší pravicovou stranu. Jeho záměr přitom vyvolal námitky i uvnitř vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Ziobro fakticky vystupuje jako obhájce katolického kléru, který stále tvrdí, že podle bible má být »žena poslušna muže«.

Istanbulská úmluva z roku 2011 odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli.

Polsko úmluvu podepsalo v prosinci 2012 a ratifikovalo ji v roce 2015 za vlády předchozí centristické vlády. Česká republika smlouvu podepsala v květnu 2016, ještě ji ale neratifikovala. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová v pondělí uvedla, že je potřeba problematiku úmluvy více odborně prodiskutovat a že v záležitosti působí emoce. Nesouhlas s úmluvou vyjádřila Česká biskupská konference.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-07-30 09:48
Je na tom "istambulu" něco divné, když se ho někdo snaží
tak urputně prosazovat. V civilizované, takzvané křesťanské Evropě,
pokud je vůbec civilizovaná, majíc za sebou dvě světové války s
horami utrpení a haldami mrtvol obého pohlaví, kde jsou obě pohlaví
ústavně i jinak právně rovna a chráněná, snad až na zemi, dle
jehož hlavního města je, paradoxně, pojmenovéna. Navíc ji označují,
podivně, za nezávaznou. Tak kde je háček nebo dokonce jádro pudla? Kde
v třeba v Polaku, Slovensku nebo i u nás jsou ženské obřízky nebo
tolerováno násilí? Co je to za podivnou hru?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.