Ilustrační FOTO - Pixabay

Covid postihl vývozce

Český export by letos podle odhadů Asociace exportérů mohl klesnout o 500 miliard korun, což je meziročně zhruba 16procentní pokles.

Bilance zahraničního obchodu by se mohla propadnout o 80 procent na 20 miliard korun. S těmito výsledky se dá počítat za předpokladu, že hospodářství neochromí další vlna koronaviru a zotaví se německý průmysl. U příležitosti konání Českého exportního fóra to uvedla Česká asociace exportérů.

V případě, že by nastala další vlna pandemie, nebo se nepodařilo oživit německý průmysl, by podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka výpadek exportu mohl být o polovinu vyšší a bilance zahraničního obchodu může skončit v záporných číslech. Na vývoj může podle něj mít vliv i vývoj kurzu koruny, která nyní prudce posiluje.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Koronavirová krize podle Daňka i hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské smazala zhruba čtyřleté období růstu a vrátila Českou republiku v oblasti exportu na úroveň roku 2016. Ztráta produkce v prvním čtvrtletí letošního roku činila 23 miliard, nouzový stav byl přitom vyhlášen až 12. března. Ekonomové podle Daňka za druhé čtvrtletí předpokládají ztrátu kolem 180 miliard korun.

Český export loni dosáhl rekordního objemu zhruba 4,6 bilionu korun po 4,4 bilionu korun v roce 2018. Přebytek zahraničního obchodu loni stoupl o 50,5 miliardy na 149 miliard Kč. Vývoz se zvýšil o dvě procenta a dovoz o 0,6 procenta.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.