Ilustrační FOTO - Pixabay

Letecká doprava se hned tak nezmátoří

Světová letecká osobní doprava dosáhne úrovně před koronavirovou krizí nejdříve v roce 2024. V aktualizovaném výhledu to uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které zotavení leteckého odvětví dříve prognózovalo na rok 2023.

»Ve druhé polovině roku budeme svědky pomalejšího oživení, než v jaké jsme doufali,« uvedl hlavní ekonom sdružení Brian Pearce. Počet přepravených cestujících v červnu klesl meziročně o 86,5 procenta, v květnu o 91 %. Odhad celoročního poklesu přepravených pasažérů IATA zvýšilo na 55 % z dubnové prognózy 46 %.

Nemálo nejistoty podle Pearce vyvolal překvapivý krok Británie, která v neděli cestovatelům ze Španělska uložila karanténu. Výhled dále negativně ovlivnilo šíření koronaviru ve Spojených státech a rozvojových zemích, které zastupují 40 % světové letecké dopravy, napsala IATA.

Výrazně by mohlo trvale ubýt služebních cest korporátních klientů, což by ohrozilo ziskovost dálkových tras. Velké společnosti drží výdaje na uzdě a více využívají videokonferencí, které se během pandemie staly normou.

»Uvidíme, zda se dočkáme návratu služebního cestování na úroveň před krizí,« uvedl Pearce. »Obáváme se, že nikoli,« řekl. Mají-li se některé dálkové trasy zachovat, jejich ziskovost by se mohla opřít o přepravu nákladu, myslí si ekonom. »Ziskovost mnoha sítí leteckých společností dosud závisela v zásadě na prémiových pasažérech,« dodal.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.