Ilustrační FOTO - Haló noviny

Probíhá odstávka 2. temelínského bloku

Jaderná elektrárna Temelín vyměnila čtvrtinu paliva v reaktoru druhého bloku, který je od 12. června plánovaně odstavený. Technici také zkontrolovali ochrannou budovu kolem reaktoru a vyměnili jedno z více než osmitunových lan, které objekt vyztužuje. Skončily rovněž kontroly bezpečnostních divizí.

Informoval o tom temelínský mluvčí Marek Sviták s tím, že odstávka by měla trvat dva měsíce. Technici nyní montují reaktor a ukončují práce na dvou separátorech, které měnili. Jsou to zařízení, která páru zbavují vlhkosti a přihřívají ji. »Vlastní připojení bloku k přenosové soustavě se bude odvíjet i od výsledků série zkoušek, které nás teprve čekají,« řekl mluvčí.

Temelín prověřil i ochrannou budovu kolem reaktoru. Jako výztuž slouží 132 lan, každé měří sto metrů, váží jako pět osobních aut, tvoří ho 478 drátků a udrželo by letící raketoplán. Jedno z nich energetici vyměnili. Lano musí ze stěny budovy vytáhnout, což i s přípravou zabere asi dva týdny. Pak ho odborníci z Ústavu jaderného výzkumu Řež zkontrolují, hlavně odolnost vůči předpětí, materiálové vlastnosti nebo chemické složení.

»Jde o jedno z důležitých ověření, které děláme jednou za šest let,« uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml. Náročná je podle něj i instalace lana, napíná se totiž na sílu, která by naráz zvedla 600 osobních aut.

Výměna lana trvala měsíc. Výsledky kontrol nyní elektrárna předala Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost.

Ochranná budova reaktoru vypadá jako válec vysoký 56 m s průměrem 45 m. Betonové stěny jsou tlusté 1,2 m. Podle mluvčího vydrží silné zemětřesení, odolá tornádu nebo tlakové vlně po výbuchu. Konstrukci vyztužuje 132 ocelových lan, měří od 95 do 190 m.

Při odstávce druhého bloku energetici vyměnili čtvrtinu paliva, zkontrolovali bezpečnostní systémy. Naplánovali 55 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojilo asi 1000 lidí.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 7,9 TWh.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.