Ilustrační FOTO - Pixabay

Zastřelení Browna nadále bez trestu

Prokuratura z amerického města St. Louis ve čtvrtek oznámila, že nevznese obvinění proti bývalému bělošskému policistovi Darrenovi Wilsonovi, který v roce 2014 zastřelil černošského mladíka Michaela Browna ve městě Ferguson ve státu Missouri.

Podle agentury AP rozhodnutí zřejmě znovu otevře staré rány vzhledem k současné diskuzi o zakořeněném rasismu u americké policie, kterou s novou intenzitou zažehla vražda neozbrojeného černocha George Floyda.

Úřady se rozhodly Wilsona nestíhat v této kauze již potřetí. Poprvé jej odmítla obvinit velká porota v roce 2014, následující rok zase ministerstvo spravedlnosti. Lídři hnutí za občanská práva a Brownovi rodiče však nyní podle AP doufali, že černošský prokurátor Wesley Bell, který se ujal funkce v lednu loňského roku, bude na případ nahlížet jinak.

Bell prohlásil, že jeho rozhodnutí vycházelo z pětiměsíčního přezkumu dostupných důkazů. Jeho týmu se však nepodařilo beze vší pochybnosti dokázat, že by se Wilson zastřelením Browna dopustil zabití či vraždy podle zákonů státu Missouri. »Vím, že to není výsledek, jaký chtěli a že jejich bolest bude trvat navždy,« řekl Bell o Brownově rodině. Dodal však, že rozhodnutí prokuratury Wilsona neočišťuje.

Smrtelný incident se odehrál poté, co Brown se svým přítelem kráčeli prostředkem ulice ve Fergusonu, což je jedno z předměstí St. Louis. Wilson je vyzval, aby šli na stranu ulice a následně vypukla mezi Brownem a Wilsonem potyčka, která skončila tím, že Wilson černošského mladíka zastřelil. Bývalý policista tvrdí, že jej Brown ohrožoval a musel proto použít zbraň v sebeobraně.

Incident podle ČTK vyvolal ve Fergusonu pokojné i násilné protesty trvající několik měsíců. Oživil rovněž diskuze o tom, jak policie v amerických městech přistupuje k menšinovému obyvatelstvu a pomohl tak upevnit hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), které vzniklo po násilné smrti 17letého černocha Trayvona Martina na Floridě v roce 2012.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-08-01 16:46
Máslo mají na hlavě všichni. Ovšem špatně se chovali nejdřív
bílí k černým. A od toho by se mělo začít. Je to ale běh na dlouhou
trať.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.