Ajatolláh Alí Chameneí. foto - wikimedia commons

USA nejhorším nepřítelem

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vyloučil vyjednávání s USA o íránském balistickém programu a Spojené státy označil za nejhoršího nepřítele své země.

Vyjádřil se tak v televizním projevu u příležitosti muslimského svátku oběti. Kritizoval také evropské státy za prázdné sliby a za to, že nedokázaly udržet při životě dohodu o íránském jaderném programu z roku 2015.

Chameneí vyzval Íránce, aby odolali americkému tlaku. »Nelítostné americké sankce proti Íránu mají naši ekonomiku zničit. Mají omezit náš regionální vliv a naše kapacity v raketovém a jaderném programu. Pomůže nám ubránit se americkému tlaku, když se spolehneme na naše národní možnosti a omezíme svou závislost na vývozu ropy,« vysvětlil.

Tvrdil rovněž, že některé kruhy ve Washingtonu už si uvědomují, že USA svého cíle politikou maximálního tlaku na Írán nedosáhly. »USA se od islámské revoluce (v roce 1979) stále snaží oslabit morálku Íránců, ale většinu z nich americká propaganda neohromila,« vypočítal Chameneí.

Jadernou dohodu v roce 2015 s Íránem podepsaly kromě Obamových USA Německo, Francie, Británie, Rusko a Čína. Evropští signatáři se snažili zajistit mechanismus, který umožní obejít americké sankce. Trumpovy USA od dohody odstoupily v roce 2018.

Chameneí řekl, že se evropským zemím dohodu zachránit nepodařilo. »Poškodily íránskou ekonomiku prázdnými sliby,« shrnul daný stav věcí.

USA po odstoupení obnovily protiíránské sankce, což Íránu podle souhrnu ČTK znemožňuje obchodovat s ropu a komplikuje to i dodávky humanitárního zboží, jehož se jinak sankce nemají týkat. Írán postupně od dohody odstupuje také a v mnoha bodech ji už porušuje. Nic jiného mu totiž nezbývá. Stále ale umožňuje mezinárodní dohled nad svými jadernými zařízeními, protože neusiluje o jadernou zbraň, ale o mírové využití atomové energie.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-08-01 16:40
Myslím že šance Světa na přežití bez USA jsou reálnější než je
tomu naopak.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.