Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Aktuální odkaz Varšavského povstání

Na minutu se v sobotu úderem 17. hodiny zastavil život ve Varšavě, kde si lidé připomněli 76 let od povstání proti nacistům. Rozezněly se sirény, bily zvony a řidiči v autech troubili. Na zavražděné povstalce, často velmi mladé lidi, vzpomínali na vojenském hřbitově Powonzki nejen politici, ale i sami účastníci ozbrojené vzpoury, která byla původně plánovaná na několik dnů, ale nakonec trvala přes dva měsíce.

Část vzpomínkových akcí se kvůli pandemii nemoci COVID-19 přesunula na internet, na jiných musel být počet účastníků omezen. Dvě účastnice povstání, Anna Przedpelská-Trzeciakowská a Wanda Traczyková-Stawská, odsoudily před zahájením vzpomínky aktuální krajně pravicovou kampaň proti stoupencům hnutí za zlepšení práv sexuálních menšin, kterou vedou politici z vládnoucí autoritářské národně konzervatiní strany Právo a spravedlnost (PiS) nebo někteří duchovní katolické církve.

»Teď, když se říká, že lesbičky, gayové, bisexuálové či transsexuálové nejsou lidi, otevírá se děsivá perspektiva vylučování (takových osob ze společnosti - pozn. ČTK). Za povstání jsme bojovaly za respekt a důstojnost pro všechny lidi, všechny,« uvedly povstalkyně na facebookovém profilu Polsko bojující proti fašismu.

Povstání začíná - hlídka poručíka Jankowského vyráží do akce. FOTO - Wikimedia commons

Německé velvyslanectví ve Varšavě na sobotu stejně jako v uplynulých letech stáhlo vlajku na půl žerdi. Zástupci ambasády na Twitteru vysvětlili, že se tak stalo na znamení »hluboké bolesti i studu kvůli krutému zločinu německého okupanta ve válce s obyvateli Varšavy během varšavského povstání«.

Do povstání, největšího jednorázového aktu odboje v nacisty okupované Evropě, se ve Varšavě zapojilo 40 000 až 45 0000 lidí vedených podzemní Zemskou armádou (Armia Krajowa). Mnoho šancí na úspěch povstalci neměli vzhledem k tomu, že byli na rozdíl od okupantů špatně vyzbrojení.

Během 63 dnů trvajících bojů zemřelo 16 000 až 18 000 povstalců a zhruba 180 000 civilistů. Po porážce povstání asi 550 000 obyvatel Varšavy muselo opustit své domovy, část z nich byla později odvezena do koncentračních táborů nebo na nucené práce do Německa. Nacisté město zbořili a spálili, srovnali se zemí historické budovy a kostely, celé Staré Město, knihovny, muzea a archivy…

Den romského holocaustu

Polska se týkala i další víkendová vzpomínková událost. A nezapomněla na ni mj. slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která vyzvala veřejné autority, aby rázně odmítly projevy nenávisti vůči jakékoli skupině, ať už z důvodu rasy, etnicity, náboženství nebo sexuální orientace. Prohlásila to při příležitosti Památného dne romského holocaustu, kdy lidé v Evropě vzpomínají na 500 000 Romů zavražděných během 2. světové války.

»Soudržnou a tolerantní společnost vybudujeme, jen pokud dobře porozumíme tomu, jak jednoduché a nesmírně nebezpečné je kvůli odlišnosti zbavit menšinu jejího lidského rozměru a zneužít předsudky k ospravedlnění verbálního a fyzického násilí či v nejextrémnějším podobě i genocidy,« uvedla Čaputová ve zveřejněném projevu. Na svém twitterovém účtu zároveň napsala, že je nutné se zaměřit na nerovnosti, s nimiž se romská komunita stále potýká.

Na noc z neděle na pondělí připadá 76. výročí události, kdy nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi-Březince na jihu současného polského území. V plynových komorách tehdy zavraždili 4200 Romů a Sintů.

Kvůli letošní pandemii COVID-19 se vzpomínkové akce z míst, která byla svědkem systematického vyvražďování Židů, Romů, Poláků či sovětských zajatců, přesunuly na internet. Vystoupili při nich například i rakouský ekologicky zaměřený prezident Alexander Van der Bellen nebo eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 12 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-08-03 23:24
Poláci by se měli Rusům i komunistům klanět až k zemi za záchranu
své fyzické existence.
jmarek3
2020-08-03 15:35
Nenávist proti Sovětskému svazu přidává hořkost těchto
oslav.Demokracie rozdělila společnost v celém východním paktu, co k
tomu dodat ? Není co oslavovat, když fašismus kráčí v čele
demokracie.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.