Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Islámský stát zaútočil na věznici

Útok Islámského státu (IS) na věznici ve městě Dželálábád na východě Afghánistánu a následný střet mezi radikály a afghánskými silami si vyžádaly 29 životů.

Afghánským složkám, které na místě zasahovaly od nedělního večera, se podařilo znovu získat kontrolu nad věznicí odpoledne. Asi 1000 vězňů, kteří v nastalém zmatku po útoku ze zařízení uprchli, již bylo zadrženo. Tři stovky trestanců však stále unikají, informuje agentura Reuters s odvoláním na místní představitele.

Mluvčí vlády provincie Nangarhár, kde se incident stal, uvedl, že mezi oběťmi bojů je 21 členů afghánských sil a civilistů včetně dozorců. Na straně útočníků je osm mrtvých. Dalších přibližně 50 osob utrpělo zranění.

V zařízení, na něž byl útok mířen, mají být podle informací agentury AP vězněni mimo jiné lidé, které úřady považují za členy IS.

Boje započaly v neděli, kdy radikálové odpálili bombu umístěnou v automobilu před vchodem do věznice. Následně explodovalo několik dalších výbušnin a islamisté zahájili palbu na bezpečnostní složky, které budovu chrání. Na místě zasahovala policie a afghánské speciální síly.

K útoku se přihlásil Islámský stát. V provincii Nangarhár, která spadá pod správní centrum Dželálábád, má afghánská odnož této teroristické organizace své velení. Přestože IS utrpěl územní i personální ztráty, na afghánském území se stále nachází přibližně 2200 jeho členů, píše agentura Reuters s odvoláním na zprávu OSN z minulého měsíce.

V sobotu byl při útoku bezpečnostních sil nedaleko Dželálábádu zabit vysoký představitel IS v Afghánistánu a v Pákistánu Asadulláh Orakzáí. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád správním střediskem, má afghánský IS vedení.

Od útoku v Dželálábádu se distancoval Tálibán. Jeho mluvčí agentuře AP řekl, že hnutí dodržuje třídenní klid zbraní, který začal platit v pátek v souvislosti s muslimským svátkem oběti (íd al-adhá).

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 15 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.