Ilustrační FOTO - Pixabay

S hypotékami se nyní roztrhl pytel

Skutečně nové hypoteční úvěry na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhly v červnu celkové výše 18,8 miliardy korun, což je o 27 procent více než v letošním květnu a o 28 % více než v červnu 2019. Vyplývá to ze statistik České národní banky a České bankovní asociace.

»Letošní červen byl za mnoho let jedním z nejsilnějších měsíců v prodejích hypoték na trhu. Vysvětlení je v poklesu roční procentní sazby nákladů (RPSN), potažmo úrokových sazeb. Banky se předhánějí, kdo nabídne lepší podmínky. Média to reflektují, a tím pádem i spotřebitelé. Ti, protože jsou finančně gramotní, vnímají, že RPSN se blíží svým historickým minimům a chtějí využít příležitost na trhu,« řekl poradce asociace Vladimír Staňura.

Dalším silným důvodem bylo podle něj rozhodnutí Parlamentu o zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti a zachování možnosti odpočtu úroků od daňového základu. Zejména zrušení daně z nabytí nemovitosti povzbudilo řadu zájemců o bydlení, kteří na tento moment čekali.

Refinancování hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen, tedy přechod k jiné bance, za červen představovalo 3,5 mld. Kč. V roce 2019 se tento objem pohyboval kolem dvou miliard korun a stále postupně roste. U refinancovaných úvěrů platí co do čísel nepřímá úměra k úrokovým sazbám, upozornil Staňura. Čím více jdou sazby dolů, tím více lze očekávat objem refinancování.

Index RPSN, tedy průměrná roční průměrná sazba nákladů hypoték, klesla podle statistiky ČNB v červnu o 0,1 procentního bodu na 2,47 %. Loni v červnu činila 2,86 %, za rok se tak snížila o 0,39 p. b.

»Poměrně výrazné snížení, které už je pro spotřebitele citelné, je výsledkem konkurenčního boje bank,« uvedl Staňura. Lze podle něj očekávat, že tendence bude nadále mírně klesající. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů na bydlení za stejné období činila podle ČNB 2,30 %. Rozdíl 0,17 p. b. mezi indexem RPSN a průměrnou úrokovou sazbou jsou náklady bank nad úrokovou sazbu.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.3, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.