Ilustrační FOTO - Pixabay

Zimbabwe se řítí do záhuby

Asi 60 % obyvatel Zimbabwe, tedy přibližně 8,5 milionů lidí, zasáhne do konce letošního roku hlad a potravinová nejistota, upozornil Světový potravinový program (WFP) OSN.

Na vině je podle organizace sucho, ekonomický propad i současná pandemie nemoci COVID-19. V okolí hlavního města Harare ve čtvrtek zasahovala policie a armáda, aby zabránila lidem dostat se do metropole na protivládní protesty, upozornily zahraniční tiskové agentury.

»Mnoho zimbabwských obyvatel už bojuje s hladem a jejich tíživá situace by se mohla ještě zhoršit,« uvedla Lola Castrová, regionální ředitelka WFP pro jižní Afriku. Kvůli hyperinflaci, která nyní převyšuje 700 %, se ceny výrobků základní potřeby dostaly »daleko za hranici možností většiny zimbabwských občanů«, konstatuje WFP. Například cena kukuřice se podle ČTK v hlavním městě za poslední měsíc více než zdvojnásobila.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Kvůli omezení pohybu, které mělo za cíl zpomalit šíření koronaviru, přišlo mnoho lidí ve městech o výdělek a vrátilo se na venkov. Venkovské oblasti ale také čím dál tím víc postihuje hlad kvůli výpadkům příjmů, které zajišťovali právě pracovní migranti. Živobytí zemědělců, kteří tvoří tři čtvrtiny zimbabwské populace a produkují většinu potravin v zemi, navíc ohrožuje již několikátá vlna sucha.

Kvůli plánovaným protestům policisté a vojáci udělali to nejhorší, co mohli - ve čtvrtek zabránili stovkám lidí v přístupu do hlavního města, informovala agentura AP. Bezpečnostní síly také nařídily uzavření podniků v centru města. Demonstrace měly být podle jejich organizátorů původně namířeny proti vládní korupci, terčem protestů se ale nyní stala vládnoucí politická strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF).

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-08-05 23:07
tomasklima162: Tolik lží v jedné větě, to je rekord. Zimbabwe ve
skutečnosti byla vždy chudá rozvojová země. A komunisté tam nikdy
nevládli. Socialismus znamená neustálý růst ekonomiky i životní
úrovně, kolektivizaci zemědělství a tedy dostatek potravin pro
všechny. Nulovou inflaci a nezaměstnanost. Slušné zvládání
epidemií, nízkou korupci i kriminalitu obecně. Jak to známe z naší
vlasti před privatizačním pučem. Je zřejmé, že v Zimbabwe měli
celou dobu kapitalismus a nekomunistickou vládu.
tomasklima162
2020-08-05 01:17
A taková bohatá a vyspělá země to byla než se tam ujali vlády
komunisté.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.