Ilustrační FOTO - Pixabay

S povinným ručením je to jako na houpačce

Průměrná cena povinného ručení se v červnu lehce zvýšila, a to o 37 korun na 6580 Kč. Před prázdninovou sezonou, která vždy znamená zvýšení počtu nehod, se do POVIndexu promítla rozdílná strategie pojišťoven. Někde se zlevňovalo, jinde zdražovalo.

Za částku 6580 Kč bylo možné v červnu podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti.

»Přestože k dramatickému posunu hodnoty POVIndexu ani tento měsíc nedošlo, ne všechny pojišťovny zůstaly na původních cenách. V pozadí čísel je to jako na houpačce. Jedna společnost zvolila strategii výraznějšího zdražení a druhá naopak zastává cestu zlevnění a přizpůsobení se klientovi a jeho požadavkům,« shrnul vývoj analytik neživotního pojištění Broker Consulting Jiří Váchal.

Cena pojistek se liší podle regionů. V Praze si majitelé vozidel musí připravit na ceny v průměru o 11,1 % vyšší a ve městech velikosti Benešova naopak ušetří průměrně 14,3 %.

Automobilový průmysl se potýká s výrazným negativním dopadem koronakrize. »Se zhoršující se ekonomickou situací českých domácností vlivem poklesu výroby a nárůstů nezaměstnanosti nejenom v automobilovém odvětví jsou na místě obavy z doprovodného negativního trendu. A to vzrůstajícího počtu nepojištěných vozidel na českých silnicích, tedy nárůstů těch, kteří si povinné ručení záměrně nesjednají ve snaze snížit finanční zátěž rodinného rozpočtu,« dodal Váchal. Připomněl, že od ledna 2018 byl opět zaveden sankční poplatek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů pro majitele či provozovatele nepojištěných vozidel.

Většina pojišťoven sazby takzvaně segmentuje, tedy stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií. V budoucnu půjde i o frekvenci a rozsah přestupků či vybavenost asistenčními systémy.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.