Ilustrační FOTO - Pixabay

Vývoz se snižuje pomaleji než dovoz

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v červnu podle předběžných údajů Českého statistického úřadu přebytkem 34,1 miliardy korun, který byl meziročně o 17,6 mld. Kč vyšší.

Celkové saldo zahraničního obchodu příznivě ovlivnil zejména růst přebytku u motorových vozidel o devět miliard korun v důsledku poklesu dovozu o 9,6 mld. Kč a menší deficit v bilanci s ropou a zemním plynem o 8,2 mld. Kč vlivem poklesu cen na světových trzích a nižšího dovezeného množství. Zlepšila se také bilance v případě strojů a zařízení, a to o 2,3 mld. Kč, a ve stejné výši i bilance u základních kovů.

Zhoršila se pak hlavně bilance obchodu s počí tači, elektronickými a optickými přístroji (o 7,5 mld. Kč) a elektrickými zařízeními (o 2,4 mld. Kč).

Bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky skončila v červnu přebytkem 67,1 mld. Kč a byla meziročně o 13,1 mld. Kč vyšší. Schodek zahraničního obchodu se zbožím se státy mimo EU27 se snížil o 4,3 mld. na 31,4 mld. Kč.

»Zahraniční obchod se zbožím za měsíc červen zaznamenal historicky nejvyšší přebytek obchodní bilance ve sledovaném měsíci,« upozornil vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička. »Přispěl k tomu nejen vývoz zboží, který se téměř vrátil na loňskou úroveň, ale výraznou měrou se na tom podílel i stále pokulhávající dovoz zboží,« dodal.

Vývoz klesl ve srovnání se stejným měsícem minulého roku o 0,4 % na 301,5 mld. Kč a dovoz se snížil o 6,6 % na 267,4 mld. Kč.

V lednu až červnu letošního roku dosáhl přebytek obchodní bilance 50,5 mld. Kč, což představovalo meziroční pokles o 54,1 mld. Kč. Od začátku roku klesl vývoz meziročně o 13,6 % a dovoz o 11,4 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.