Ilustrační foto - wikimedia commons

Hirošima 75 let poté. Apel na Japonce

Minutou ticha a apelem na japonskou vládu k podepsání dohody OSN o zákazu jaderných zbraní si zhruba tisícovka lidí v japonské Hirošimě připomněla 75 let od nejhrozivějšího výbuchu atomové bomby v dějinách. Bomby, kterou na nevinné civilisty svrhli zločinci z USA!

Vzpomínková akce musela být letos drasticky omezena kvůli současné koronavirové krizi, tak jako ostatně i květnové výroční akce k vítězství nad nacistickým Německem v Evropě, připomínají zahraniční média.

Vstup pouze přeživším

Pietní ceremonie v hirošimském Parku míru se každoročně účastní desítky tisíc lidí. Letos byl vstup kromě představitelů státu a města povolen pouze přeživším tragédie a jejich rodinám, kteří dodržovali odstupy a tváře si zakrývali rouškami. V 8.15 místního času (1.15 SELČ), tedy ve stejný čas, kdy nad městem vybuchla americká zkázonosná bomba, se parkem rozezněl zvon. »Jediná atomová bomba 6. srpna 1945 zničila naše město. Tehdy se říkalo, že tu nic po 75 let neporoste,« řekl starosta Hirošimy Kazumi Macui. »Hirošima se přesto vzpamatovala a stala se symbolem míru,« dodal.

Ilustrační foto - wikimedia commons

Japonský premiér Šinzó Abe v proslovu ubezpečil, že Japonsko se zákazem jaderných zbraní souhlasí, ale zároveň řekl, že svět se jich nezbaví přes noc. »Úlohou Japonska je sloužit jako most mezi různými stranami a trpělivě podporovat jejich dialog, abychom dosáhli světa bez jaderných zbraní,« uvedl poněkud populisticky ministerský předseda.

»Abeho slova neodpovídají jeho činům,« kritizoval premiéra 47letý Manabu Iwasa, který do parku přišel uctít památku svého otce, přeživšího tragédie, jenž ve věku 87 let zemřel letos v březnu.

»Mnoho přeživších premiér země, která nepodepsala dohodu o zákazu jaderných zbraní, uráží,« uvedla 84letá Keiko Oguraová, které bylo v době výbuchu bomby osm let.

Pokrytectví velmocí

S dohodou OSN o zákazu jaderných zbraní přede dvěma lety souhlasily dvě třetiny všech států, které organizace sdružuje. Dokument dosud ratifikovalo 32 zemí. Úmluvu ale nepodepsaly jaderné velmoci včetně Spojených států, Británie, Číny, Francie či Ruska.

»Žádám japonskou vládu, aby dbala volání po podpisu a ratifikaci a Japonsko se stalo součástí dohody o zákazu jaderných zbraní,« uvedl Macui. Starosta také vyzval světové lídry, obzvláště ty, jež stojí v čele jaderných velmocí, aby do Hirošimy přijeli a na vlastní oči viděli dopady výbuchu bomby.

Papež: Držení bomb je nemorální

Papež František na výročí jaderného útoku na Hirošimu vyzval k míru a zopakoval, že nejen použití atomových zbraní, ale jejich pouhé držení je nemorální. »Nikdy nebylo jasnější, že pro vzkříšení míru potřebují všichni lidé vzdát se válečných zbraní, zejména těch nejsilnějších a nejničivějších: jaderných zbraní, které mohou ochromit a zničit celá města, celé země,« uvedl František podle agentury AP. Ve svém poselství připomněl, že během své loňské návštěvy Japonska se modlil u památníku v Hirošimě a setkal se s lidmi, kteří jaderné bombardování přežili. »Využití atomové energie pro válečné účely je nemorální, stejně jako je nemorální držení jaderných zbraní,« zopakoval svá tehdejší slova nejen na adresu USA.

Vatikán patřil k prvním zemím, které podepsaly a ratifikovaly smlouvu OSN o zákazu jaderných zbraní, a sám František šel dále než kterýkoli papež před ním, když v roce 2017 řekl, že nejen použití, ale pouhé držení jaderných zbraní je odsouzeníhodné. Předtím církevní učení tvrdilo, že jaderné zastrašování může být mezitím morálně přijatelné, pokud bylo použito k vzájemnému, ověřitelnému jadernému odzbrojení, připomněla ČTK.

Shození atomové bomby z amerického letadla na Hirošimu zabilo v roce 1945 kolem 140 000 civilistů, tisíce zemřely později na následky zranění a radiace. Další vražedný americký útok na Nagasaki o tři dny později připravil o život přibližně 70 000 lidí. Japonsko kapitulovalo o šest dní později. Nekritičtí zastánci politiky USA tvrdí, že právě díky této kapitulaci bylo svržení bomb nezbytné. To je ale absurdní. Jakékoli zabíjení civilistů (a obhajoba téhož) je zrůdnost!

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 11 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


donald.kaczerowski
2020-08-07 21:06
R.Janouch - Že vám to ale trvalo, než jste Janouchu vymyslel takovou
demagogickou pitomost. Neměli, protože jí naštěstí nedovedli udělat,
museli ji ukrást Američanům. Jenom mě překvapuje, že litujete
japonské civilisty v Hirošimě a desetitisíce německých žen, starců
a dětí, kteří zahynuli v Berlíně, jsou vám putna. Jenom, když se
můžete trefit do USA, což? Aby vám z toho jednou nejeblo. Byla by to
škoda, protože až zanikne vaše partaj, přispějete třeba opravdovou
prací k budování kapitalismu. Takže čest opravdové práci, té vaší
nikoliv.
halonoviny
2020-08-07 16:46
Záleží na tom, koho a jak se snažíte urážet, Manitiusi...
halonoviny
2020-08-07 16:45
A Rudá armáda shodila na Berlín atomovku, Donalde? Váš populismus je
extrémní... Njn, zaslepený fanda Amíků se nezapře... R. Janouch
manitius
2020-08-07 09:32
Tady taky mažeme diskusi, soudruzi?
donald.kaczerowski
2020-08-06 22:42
Z Berlína zůstala při dobývání Rudou armádou jen hromada kamení.
Myslíte pane Janouchu, že tam nezahynuli žádní civilisté?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.