Trump cílevědomě hrotí vztahy s Čínou

Americký prezident Donald Trump vydal v pátek příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované obchodní transakce s čínskými společnostmi, které vlastní platformy TikTok a WeChat. Trumpovo nařízení začne platit od pátku za 45 dnů.

Aplikace pro sdílení videí TikTok patří společnosti ByteDance, WeChat firmě Tencent Holdings. Tento bezprecedentní krok představuje výraznou eskalaci vztahů mezi USA a Čínou, upozorňují agentury AP a Reuters. Peking již naznačil, že podnikne odvetné kroky.

Donald Trump. FOTO - Haló noviny

Šéf Bílého domu v exekutivním příkazu uvedl, že platforma TikTok může být využívána k dezinformačním kampaním ve prospěch čínské komunistické strany a že Spojené státy »musejí podniknout agresivní kroky proti majitelům TikToku, aby chránily svoji národní bezpečnost«.

Čínské ministerstvo zahraničí se proti kroku amerického prezidenta ostře vymezilo. »USA používá národní bezpečnost jako omluvu pro utlačování zahraničních podniků. Jsou to mocenské praktiky. Čína je zásadně proti,« sdělil mluvčí ministerstva Wang Wen-pin. Mluvčí také varoval, že Peking bude bránit svá práva a své zájmy a USA ponesou následky svého jednání, podrobnosti však blíže nespecifikoval.

Samotný TikTok podle serveru BBC oznámil, že použije všechny dostupné prostředky k tomu, aby se ujistil, že Trumpovo jednání není protiprávní. Firma Tencent, vlastník sociální sítě WeChat, sdělila, že zatím exekutivní příkaz přezkoumává.

Trump nedávno pohrozil zákazem TikToku ve Spojených státech, pokud se ByteDance do 15. září nedohodne na prodeji svých aktivit v USA s americkou společností Microsoft. Ta již potvrdila, že s ByteDance jedná a Trump avizoval, že pak už by mu TikTok nevadil, protože data amerických uživatelů by zůstala v USA a nehrozilo by, že se k nim dostane čínská vláda.

Zájem o převzetí aktivit čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok ve Spojených státech projevila také americká internetová společnost Twitter. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Twitter je nicméně mnohem menší než Microsoft a mohl by mít potíže s financováním transakce. Tržní hodnota Twitteru se pohybuje kolem 29 miliard dolarů, zatímco tržní hodnota Microsoftu přesahuje 1,6 bilionu USD.

TikTok má ve Spojených státech 100 milionů uživatelů. Aplikace WeChat sice není v zemi tak rozšířená, celosvětově však má více než jednu miliardu uživatelů, převážně v Číně. Hojně ji také využívají Číňané žijící mimo vlast jako hlavní platformu pro komunikaci s rodinou a přáteli. Její majitel Tencent je druhou nejhodnotnější čínskou firmou po internetovém obchodu Alibaba.

Analytici upozorňují, že není jisté, zda má prezident zákonnou pravomoc zakázat aplikace v USA. Formulace příkazů je nejasná a podle některých odborníků se zdá, že jejím cílem je odstranit aplikace z obchodů Applu a Googlu, což by znamenalo, že by nebylo možné aplikaci distribuovat v USA.

Jak upozornila profesorka technologické etiky z Notredamské univerzity Kirsten Martinová, příkaz nezakazuje Američanům používání TikToku. Dodává, že takové nařízení by v první řadě nebylo možné vymáhat. »Pokud je cílem přimět náctileté, aby přestali používat TikTok, nejsem si jistá, zda exekutivní příkaz jim v tom zabrání,« uvedla. »Každý náctiletý ví, jak používat VPN (virtuální privátní síť). Budou předstírat, že jsou v Kanadě,« dodala.

Profesor práva z Vanderbiltovy univerzity Timothy Meyer také upozorňuje, že by bylo obtížné zakázat lidem používat aplikace, pokud je již mají. A to i v případě, pokud by byla zakázána jejich nabídka v obchodech.

Někteří také zpochybňují logiku nařízení, které nazvalo TikTok hrozbou pro národní bezpečnost. »Buď jsme hrozbu tři roky přehlíželi, nebo se prostě objevila najednou, a přesto čekáme 45 dní,« řekl odborník na čínsko-americké obchodní vztahy z výzkumného institut American Enterprise Institute Derek Scissors.

Agentura DPA napsala, že současným exekutivním příkazem Trump zvyšuje tlak na to, aby se obchod mezi Microsoftem a provozovatelem TikToku uskutečnil.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 9 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.