Alfons Mucha. FOTO - Wikimedia commons

Mucha opět v Obecním domě

Do Obecního domu se vrátí sbírka plakátů Alfonse Muchy shromážděná Ivanem Lendlem, která na stejném místě před sedmi lety přilákala na tuzemské poměry vysoké množství 185 000 návštěvníků. Originály plakátů tentokrát doplní jejich digitální podoba, která umožní některé z nich rozpohybovat. Výstava začne 21. srpna.

»Kromě rozšíření sbírky o zhruba sedm desítek originálních artefaktů jsme při koncipování výstavy použili i nejmodernější technologie, díky kterým motivy více než sto let starého díla Alfonse Muchy doslova ožívají. Je toho však mnohem více, co návštěvníky ohromí, například k nim promluví sám Alfons Mucha,« uvedl Richard Fuxa, předseda správní rady nadačního fondu Richarda Fuxy, který nyní sbírku bývalého tenisty vlastní.

Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Výstava je jednou ze tří částí projektu iMucha, který kromě výstavy nabídne také multimediální projekci a show. Příběh o životní cestě slavného malíře, grafika, designéra a vizionáře stylu secese je vyprávěn očima mladého kreslíře komiksů. Projekt iMucha slibuje projekce, moderní hudbu, tanec, akrobacii i atraktivní jevištní ztvárnění. Tvůrci chtějí ukázat, jak by vypadala tvorba progresivního umělce Muchy, kdyby žil v současnosti.

Před sedmi lety se výstava Muchových plakátů v Praze stala událostí, k níž se upírala pozornost. Konala se v Obecním domě, jejím producentem ale byla jedna z největších tuzemských reklamních společností BigMedia, s níž je Fuxa spojen. Masivní reklamní kampaň může mít velký podíl na návštěvnosti, která dosáhla 185 000 diváků a stala se nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění roku 2013.

I když Muchovy plakáty má ve svých sbírkách řada institucí, ta shromážděná Lendlem je výjimečná svojí uceleností. Některé z plakátů nejsou známy ve světě ani ve třech exemplářích, jiné dokonce existují pouze v jednom, které jsou součástí této kolekce.

Sbírka plakátů putovala i po světě, dosud byla vystavena v Miláně a Janově, v New Yorku a v Soulu. Celkem po celém světě zhlédlo sbírku více než půl milionu lidí.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 28 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.