Ekonomika ve víru koronaviru

Problematika koronaviru není jen otázkou zdravotnictví. Stále více se prolíná s výrobní sférou, obchodem a službami. Představa, že poručíme větru, dešti, se ukázala nereálná, stejně jako vládní optimismus. Vývoj ve společnosti se stále více rozpadá na hledání variant lékařských opatření a snahu i za cenu fatálního zadlužení vynahradit skoro všem a skoro vše v nejrůznějších dotacích, podporách, kompenzacích a dalších neproduktivních výdajích. Bez konkrétního a adresného užití. Plošné rozdávání finančních prostředků bez důsledné kontroly účelu, funkce, zásluh a potřeb je ekonomicky i mravně neodůvodnitelné. Zejména z pohledu budoucnosti i očekávané podzimní 2. vlny pandemie. Kompenzační balíčky se totiž stanou automaticky očekávanými bez ohledu na vyčerpanost ekonomiky.

Jde o projev a důsledek dosud nepoznaného jevu paralelního pronikání ekonomického a politického cyklu v podmínkách volně působící, neřízené pandemie. Ekonomický cyklus v současné fázi ukazuje, kam až může výkonnost ekonomiky klesnout. Odkazy na pandemii bohužel nejsou zcela relevantní, neboť první výrazné signály počínající recese se objevovaly již před rokem. Byly bagatelizovány, protože rušily obraz hojnosti, malované veřejnosti hnutím ANO. Současné vládní výdaje na podporu ekonomiky a její oživování přišly zcela neplánovaně a nekontrolovaně v době, kdy by bez finanční ingerence státu začala očistná kůra ekonomiky, robustně bořící náš zakonzervovaný extenzivní systém přezaměstnanosti, nízké produktivity práce, zaostávání vědeckotechnického a inovačního procesu. Nedošlo k tomu, a jak naznačují vize ministryně Maláčové s nepochopeným kurzarbeitem, v souladu s politickým cyklem asi nedojde.

Největší turbulence lze očekávat v oblasti průmyslu. V nejsilnějším a nejsledovanějším sektoru naší ekonomiky. Po stamiliardách napumpovaných do ekonomiky se začíná zdát, že k žádnému zmrazení ekonomiky nedochází. Ceny rostou stejně jako spotřeba, reality zdražují a nezaměstnanost je nízká. Nikoli však v důsledku intenzifikačních faktorů, nýbrž »díky« životadárnému vlivu státního dluhu. Skutečnost se ukáže, až penězovod skončí. A to bude hodně bolestivé prozření.

Ladislav ŠAFRÁNEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 12 hlasů.

Ladislav ŠAFRÁNEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.